X

انواع بیماریهای اعصاب در سالمندان | علائم و درمان

۰۲۶۳۲۲۸۱۹۴۹ دفتر مرکزی
بیماریهای اعصاب در سالمندان

بیماریهای اعصاب در سالمندان شامل موارد مختلفی میشود که میخواهیم در این مقاله به بررسی ویژگیها و راههای درمان آنها بپردازیم. ناراحتیهای اعصاب در سالمندان شامل بیماریهای افسردگی، پارکینسون، آلزایمر، اضطراب، نوروپاتی و اختلالات خواب میشود. 

مهرآوران چتر فیروزه ای
مهرآوران چتر فیروزه ای

بیماریهای اعصاب و روان در همه افراد و در هر سنی ممکن است بروز کند، اما بروز آن در افراد سالمند خطرات بیشتری در پی دارد. علت آن هم افزایش تنش و ابتلا به بیماریهای دیگر در دوره سالمندی است. بنابراین افراد مسن آسیب پذیرتر از افراد جوان هستند. اما بیماریهای اعصاب در سالمندان شامل چه مواردی میشود؟ در این محتوا قصد داریم به بررسی مهمترین بیماریهای اعصاب در افراد سالمند و درمان آنها بپردازیم.

انواع بیماریهای اعصاب در سالمندان

افسردگی و از دست دادن روحیه 

انسانها به طور طبیعی با پا گذاشتن به دوره کهنسالی، به دلایل گوناگونی مانند تنهایی، ازدواج یا مهاجرت فرزندان، از دست دادن عزیزان و از دست دادن نیروی جوانی احساس پژمردگی میکنند. تا جایی که حدود نصف سالمندان به بیماری افسردگی دچار میشوند. در این هنگام سالمند، احساس غم و اندوه، ناامیدی و بی تفاوتی میکند و کاهش اشتها، اختلال در خواب، دوری از جمع و عدم تحرک در او پیدا میشود. برای اطلاعات بیشتر مقاله افسردگی در سالمندان را مطالعه نمایید.

انواع بیماریهای اعصاب در سالمندان

آلزایمر و اختلال در حافظه

بیماری آلزایمر نیز از بیماریهای اعصاب در سالمندان به شمار میرود و به دنبال بروز آن، رفته رفته حافظه سالمند ضعیفتر میشود و در صورت عدم کنترل آن، به طور کامل دچار فراموشی میشود. تا جایی که حتی همسر یا فرزندان خود را به یاد نمی آورد. در این مرحله ممکن است قدرت کنترل ادرار و مدفوع خود را از دست بدهد و دست به کارهای غیر ارادی مانند بیرون رفتن از خانه به تنهایی بزند. برای اطلاعات بیشتر درباره بیماری آلزایمر کلیک کنید.

پارکینسون 

یکی دیگر از مهمترین بیماریهای اعصاب و روان دوران سالمندی بیماری پارکینسون است. پارکینسون یک اختلال عصبی است که بر قیمتی از مغز تاثیر میگذارد و برخی حرکات بدن را مختل میکند. در این حال ممکن است فرد سالمند توانایی کنترل تعادل خود را نداشته باشد یا دستها و سر او دچار لرزش شدیدی بشود. گاهی برخی از اعمال بدن مانند پلک زدن، حرکات دست و پا و لبخند زدن در پارکینسون به طور ناخودآگاه اتفاق می افتد. رفتار بیماری پارکینسون را به طور کامل در مقاله ای جدا بررسی کرده ایم.

نوروپاتی در سالمندان

نوروپاتی بیماری است که در آن رشته های عصبی بدن فرد آسیب میبیند. از جمله مهمترین عوامل ایجاد این بیماری، بیماریهای متابولیکی مانند دیابت، کم خونی، تیروئید و بیماریهای روماتیسمی میباشد. این بیماری انواع و درجات مختلفی دارد. در صورتی که اعصاب حرکتی سالمند را درگیر کند، او دیگر قادر به حرکت نیست. گاهی ممکن است بیمار دچار اختلات حرکتی شود یا ممکن است در صورت درگیری اعصاب حسی، بیمار سالمند دچار گزگز و مور مور شدن دست و پا شود. 

اختلالات خواب در سالمندان

در برخی افراد سالمند، بیماری اعصاب به صورت اختلال در خواب خود را نشان میدهد. در این هنگام ممکن است خواب فرد زیاد یا کم شود یا بی کیفیت و سبک شود. اختلال خواب در میان سالمندان بسیار شایع است. در صورتی که خواب سالمند دچار اختلال شود و از خواب با کیفیت بی بهره شود، ممکن است به مرور مشکلات جسمی، اضطراب و افسردگی یا پرخاشگری در فرد ظاهر شود.

اختلالات خواب از بیماریهای اعصاب در سالمندان

اضطراب و استرس در سالمندان

مشکلات و عوامل مختلفی میتواند موجب بروز اضطراب در سالمندان شود. از دست دادن عزیزان، دوری فرزندان، ترس از بیماری، ترس از تنهایی و ترس از مرگ میتواند از جمله این موارد باشد. اضطراب و استرس در سالمندان به همینجا ختم نمیشود و مشکلاتی مانند ناراحتی های قلبی عروقی، ناراحتی های گوارشی و ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن را به دنبال دارد. 

درمان بیماریهای اعصاب در افراد سالمند

درمان بیماریهای اعصاب در سالمندان بسته به نوع اختلالی که ایجاد شده است، متفاوت میباشد. اما اگر بخواهیم به صورت کلی موارد درمان آنها را نام ببریم میتوانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • دوری از عدم تحرک و ورزشهای منظم روزانه
  • ایجاد تنوع و عدم یکنواختی در زندگی
  • درمان بیماریهایی مانند کم خونی، عفونت و بیماریهای روماتیسمی
  • دوری از استرس و مراجعه به مشاور
  • سبک زندگی سالم و معاشرت با همسن و سالان
  • مراجعه به پزشک و مصرف دارو طبق تجویز پزشک
  • رژیم غذایی مناسب و پرهیز از مصرف غذاهای مضر

مراقبت از سالمندان مبتلا به بیماریهای اعصاب و روان

سالمندان مبتلا به بیماریهای اعصاب ممکن است به بیماریهای افسردگی، اضطراب، آلزایمر، پارکینسون، اختلال خواب یا نوروپاتی دچار شوند. هر کدام از این بیماریها مسائل و مشکلات عدیده ای به همراه دارند که گاهی سالمند را از ادامه زندگی به تنها و رسیدگی به امور شخصی باز میدارند. بهترین کار برای این افراد استخدام پرستار سالمند است که به صورت همراه و همدم از آنها مراقبت و نگهداری کند.

برای استخدام پرستار سالمند میتوانید روی نیروهای حرفه ای آژانس پرستاری معتبر چتر فیروزه ای حساب کنید. مرکز پرستاری چتر فیروزه ای پرستارانی ماهر، دلسوز و با تجربه ای در اختیار دارد که میتوانند خیال شما را از بابت نگهداری عزیزانتان راحت کنند.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید