شستشوی گوش در منزل کرج - بهترین روش‌های رفع انسداد گوش

۰۲۶۳۲۲۸۱۹۴۹ دفتر مرکزی
شستشوی گوش در منزل کرج

شستشوی گوش در منزل یکی از روش‌های تمیز کردن گوش از جرم‌ها و مواد خارجی می‌باشد. خدمات شستشوی گوش در منزل توسط پزشکان متخصص و یا پرستاران کارآزمونده مرکز چتر فیروزه‌ای انجام می‌شود.

مهرآوران چتر فیروزه ای
مهرآوران چتر فیروزه ای

یکی از عملکردهای مهم گوش، شنوایی است. علاوه بر شنوایی، تولید جرم نیز از دیگر عملکردهای مراقبتی گوش است. تولید جرم برای حفاظت و مراقبت از سلامت گوش بسیار اهمیت دارد.  جرم گوش خطر عفونت را کاهش می‌دهد و مانع از آن می‌شود که در کانال گوش احساس خارش ایجاد شود. در مقابل، ممکن است جرم بیش از حد تولید شود، در این شرایط انسداد گوش ایجاد می‌شود. در صورت تجویز پزشک، گوش شستشو می‌شود. خدمات شستشوی گوش در منزل یکی از خدماتی است که توسط مرکز چتر فیروزه‌ای برای رفاه حال افراد اعم از کودک و بزرگسال ارائه می‌گردد. 

شستشوی گوش در منزل کرج

یکی از رایج‌ترین دلایل مراجعه به پزشک متخصص، مسدود شدن و گرفتگی مجرای گوش است. در صورتی که احساس خارش، سوزش ناگهانی، گرفتگی گوش و نشنیدن صداها و.. را تجربه نمایید لازم است بدانید که از علائم انسداد یا جرم گوش می‌باشد.  شستشوی گوش، روشی بسیار ایمن در فرآیند جرم‌گیری گوش محسوب می‌شود. به دلیل حساسیت آن لازم است توسط پزشک و یا پرستار باتجربه انجام گیرد.  در صورت تمایل برای شستشوی گوش در منزل با روش‌های ایمن و آسان و در مدت زمان کوتاه، می‌توانید با مجموعه چترفیروزه‌ای در ارتباط باشید.

هدف از شستشوی گوش در منزل چیست؟

هدف از شستشوی گوش به طور کلی، از بین بردن و خارج کردن مواد اضافی است که اصطلاحا به آن جرم گوش می‌گویند. همان‌طور که ذکر شد جرم گوش به منظور حفاظت و مراقبت از گوش تولید می‌شود بدین صورت که ذرات کثیف را جذب می‌کند تا به گوش نفوذ پیدا نکند. جرم‌های گوش هرگز وارد قسمت عمیق گوش نمی‌شوند بلکه در بخش دهانه گوش قرار می‌گیرند و پس از مدتی خشک می‌شوند. 

شستشوی گوش چگونه انجام می‌شود؟

شستشوی گوش چگونه انجام میشود- چترفیروزه ای

در صورتی که جرم اضافی در گوش ایجاد می‌شود، پزشک متخصص از طریق انجام تست و آزمایشات مورد نیاز تشخیص بر وجود جرم و یا دیگر مشکلات می‌دهد. نحوه شستشوی گوش با توجه به میزان جرم موجود در گوش انجام می‌شود. در صورتی که نیاز به شستشوی گوش باشد، شما می‌توانید از طریق مرکز چترفیروزه‌ای نسبت به دریافت خدمات شستشوی گوش در منزل اقدام نمایید. 

شستشوی گوش برای چه کسانی مناسب نیست؟

 • افرادی که در گذشته عمل جراحی گوش انجام داده‌اند

 • افرادی که در چند هفته گذشته دچار عفونت گوش شده‌اند

 • افرادی که پرده گوششان سوراخ است

 • افرادی که دچار شکاف کام یا لب شکری بوده اند

علائم ایجاد جرم گوش

 1. درد

 2. سوزش 

 3. خارش

 4. زنگ زدن گوش

 5. سرگیجه

 6. کم شدن شنوایی

 7. احساس صدا در گوش

 8. سرفه همراه با حالت تهوع

فوائد شستشوی گوش در منزل چیست؟

انجام شستشوی گوش در منزل غالبا برای افراد سالمند، کم‌توان، ناتوان، کودک درخواست می‌شود. به طور کلی شستشوی گوش در منزل برای کسانی که امکان حرکت و جابجایی برایشان سخت و دشوار است بیشتر مورد استقبال قرار می‌گیرد. مرکز چتر فیروزه‌ای برای بهبود حال افراد، خدمات شستشوی گوش در منزل را ارائه می‌دهد. 

عوارض زیاد شدن جرم گوش

در صورتی که جرم گوش زیاد شود یا مدت زمان زیادی در گوش باقی بماند، برای جلوگیری از عوارضی که ممکن است ایجاد شود، باید شستشوی گوش در منزل انجام گیرد. عوارض جرم گوش عبارتند از:

 • سنگینی گوش

 • ایجاد عفونت در گوش

 • درد گوش

 • آسیب دیدن پرده‌ی گوش و بخش‌های داخلی آن

 • مشکلات شنوایی

بهترین مرکز شستشوی گوش در منزل

بهترین مرکز شستشوی گوش در منزل - چتر فیروزه ای

مرکز پزشکی و پرستاری چتر فیروزه‌ای، خدمات شستشوی گوش در منزل توسط پزشک متخصص و یا پرستار آموزش دیده و باتجربه ارائه می‌دهد. خدمات شستشوی این مرکز به صورت کاملا حرفه‌ای بوده و به منظور بهبود کیفیت سلامت زندگی شما عزیزان ارائه می‌گردد. 

چه عواملی سبب افزایش جرم گوش می‌شود؟

 1. استفاده از سمعک

 2. تنگ شدن کانال گوش به دلیل عفونت و یا دیگر دلایل

 3. تولید بیش از اندازه جرم گوش به دلیل انسداد

 4. بیماری‌های پوستی

 5. رشد بیش از حد استخوان در قسمت مجرای گوش

 6. وجود اشیا در گوش

مراقبت‌های بعد از شستشوی گوش

 • ممکن است پس از شستشو و یا ساکشن گوش احساس سرگیجه داشته باشید، اما نگران نباشید، این موضوع پس از مدتی رفع می‌شود. 

 • در صورت ایجاد التهاب در دهانه و کانال گوش از قطره‌های گوش استفاده کنید. 

 • در صورت وجود هرگونه درد گوش و یا خارش آزار دهنده با پزشک متخصص تماس بگیرید. 

 

 

 


 • آیا شستشوی گوش باید به‌ صورت روتین انجام شود؟

  موم‌های موجود در مجرای گوش به‌صورت طبیعی کانال شنوایی را تمیز می‌کنند و مجرای گوش در حالت عادی نیازی به شستشو ندارد. اما اگر جرم گوش بیش‌ازحد تولید شود، نیاز به شستشوی گوش است (زمان مناسب یکبار در سال یا ۶ ماه یکبار است).

 • آیا شستشوی گوش درد دارد؟

  شستشوی گوش یک درمان ایمن و مؤثر است که در مدت‌زمان کوتاهی انجام می‌شود و برای مقابله با درد یا ناراحتی نیازی به دارو یا بیهوشی خاصی ندارد. در طول شستشوی گوش، به‌سختی چیزی را احساس خواهید کرد.

 • چه زمانی باید قطره گوش را ریخت؟

  قطره‌های گوش برای پیشگیری و درمان عفونت گوش یا کمک به حذف جرم گوش استفاده می‌شوند و به دو صورت خریداری بدون نسخه و تجویز توسط پزشک در دسترس هستند. برای نرم کردن جرم گوش قبل از استفاده از سرنگ یا رفع عفونت گوش، از قطره شست و شوی گوش استفاده می‌شود.

 • شستشوی گوش باعث پاره شدن پرده گوش می شود؟

  مهم‌ترین عاملی که باعث آسیب به پرده گوش می‌شود، وارد کردن جسم خارجی به گوش مانند گوش پاک‌کن‌ها، سنجاق یا اجسام نوک‌تیز هستند. شست و شوی گوش بدون رعایت اصول بهداشتی و دستورالعمل هم می‌تواند باعث پاره شدن پرده گوش شود.


امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید