نحوه صحیح حمام کردن سالمندان

۰۲۶۳۲۲۸۱۹۴۹ دفتر مرکزی
نحوه صحیح حمام کردن سالمندان

برای حمام کردن سالمندان، باید دقت کافی داشته باشید و اصول بسیاری را رعایت کنید. فرد سالمند، به دلیل ناتوانی ممکن است نتواند به صورت فردی حمام کند. در واقع نحوه حمام کردن سالمندان، باید با احترام و رعایت نکات ریزی باشد که به جز حفظ سلامت فیزیکی، به وضعیت روحی آن‌ها نیز توجه شود.

مهرآوران چتر فیروزه ای
مهرآوران چتر فیروزه ای

هنگام استحمام سالمند در منزل، چه نکاتی باید رعایت شود؟

یکی از قسمت های مهم مراقبت از سالمندان، نحوه استحمام آن ها می‌باشد که بسیاری خود موظف به انجام این امر هستند و برخی دیگر نیز این وظیفه را به دست پرستاران سالمند می‌گذارند. طریقه حمام کردن سالمند به شرح زیر است:

  1. محیط حمام را پیش از ورود سالمند، آماده سازی و ایمن کنید.

قبل از شروع استحمام، محیط حمام را کامل بررسی کنید و از نبود هر عامل و وسیله خطرناکی مانند سر و لغزنده بودن زمین و وجود تیغ یا هر چیز تیز و برنده دیگر روی زمین، مطمئن شوید. هوای حمام باید مطلوب (نه سرد و نه زیاد گرم و بخارکرده) باشد تا سالمند دچار سرما یا خفگی نشود. همچنین دمای آب را بررسی کرده و آن را طوری تنظیم کنید که برای سالمند، قابل تحمل و خوشایند باشد.

  1. بدن سالمند را بررسی کنید و از وجود زخم یا هر محل آسیب دیده، اطلاع داشته باشید.

​​​​​​​قبل از ورود سالمند به حمام، کامل بدن او را بررسی کنید و تمام ناحیه‌های در معرض آسیب یا عفونت سالمند را ببینید. در زمان حمام باید توجه کنید که به نواحی و جاهایی که زخم شده یا درد دارد لیف نکشید و با ملایمت برخورد کنید.

  1. از محصولات و شوینده‌های ملایم استفاده کنید.

​​​​​​​برای شستشوی پوست و موهای سالمندان، از محصولات و شامپوهای ملایم استفاده کنید. شوینده‌های ملایم و همینطور دارای نرم کننده و کرم، برای حمام کردن سالمندان مناسب هستند. از استفاده از شامپو کرم های لایه بردار خودداری کنید چرا که ممکن است بدن سالمندان به آن حساسیت نشان دهد.

  1. سالمند را در حمام تنها نگذارید.​​​​​​​

از قبل همه چیز را در حمام آماده کنید و به هیچ وجه سالمند را در حمام تنها نگذارید. سالمند به دلایل مختلف می‌تواند در حمام آسیب ببیند. تنگی نفس ناشی از بخار حمام، سر خوردن به دلیل لیز بودن کف حمام و سقوط سالمند در اثر سرگیجه نیز از خطراتی است که ممکن است برای سالمند رد حمام به وجود آید.

  1. حریم شخصی سالمند را رعایت کنید.​​​​​​​

احترام به حرمت فرد سالمند در چنین وضعیتی، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. از آنجایی که سالمند باید راحت باشد بهتر است فردی سالمند را حمام کند که سالمند با او احساس راحتی می‌کند.

نحوه صحیح استحمام سالمند در منزل

استحمام سالمندان باید هر چند وقت یک بار انجام شود؟

فرد سالمند را باید به طور منظم حمام برد، اما ریتم آن می‌تواند متفاوت باشد. برخی از سالمندان ممکن است هر روز نیاز به حمام کردن داشته باشند، در حالی که بعضی دیگر ممکن است به دلیل مشکلات جسمانی و قدرت و توان حرکتی محدود، نتوانند هر روز استحمام کنند. در این شرایط مسئله ای که بسیار اهمیت دارد، نحوه صحیح حمام کردن سالمند است که باید حتما مورد توجه قرار بگیرد.

بهتر است سالمندان وابسته به تخت هفته ای دو بار و سالمندان سالم هفته ای 2 بار حمام کنند. به هر میزان مکان و لباس های سالمند تمیز و مرتب باشد، روحیه سالمند بالاتر خواهد بود.

چرا برخی از سالمندان نسبت به حمام کردن مقاومت می‌کنند؟

از جمله دلایلی که افراد مسن کمتر به حمام کردن علاقه دارند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • محدودیت‌های جسمانی 

​​​​​​​افراد سالمند ممکن است مشکلات حرکتی یا مفصلی داشته باشند که ورود و خروج از حمام را برای آن‌ها دشوار کرده باشد. با وجود محدودیت و امراض جسمانی حمام کردن برای سالمند سخت خواهد بود و در بسیاری باعث سردی استخوان می‌شود.

  • تغییرات حسی

​​​​​​​افزایش سن می‌تواند منجر به تغییراتی در عواطف حسی سالمندان شود، از جمله کاهش توانایی احساس دما که ممکن است حمام کردن را برای برخی از سالمندان آزاردهنده کند. بسیاری از سالمندان خود توانایی تنظیم آب با دمای صحیح را ندارند و ممکن است برای خود مشکلات بسیاری به وجود آورند بنابراین بهتر است در کنار آنها فردی باشد.

  • ترس از افتادن و زمین خوردن

​​​​​​​ افتادن و زمین خوردن، یک نگرانی جدی برای بسیاری از افراد مسن است؛ چرا که این افراد قدرت عضلانی دوران جوانی خود را ندارند و ممکن است به دلایل مختلف دچار سرگیجه و آسیب شوند. بسیاری از سالمندان از ترس اینکه در حمام نیافتند و دچار شکستگی های مختلف نشوند، به حمام نمی‌روند.

  • تغییرات شناختی

برخی از افراد مسن ممکن است دارای اختلالات شناختی مانند زوال عقل و آلزایمر باشند که بر توانایی آن‌ها در درک نیاز به بهداشت شخصی یا انجام حمام کردن منظم، تاثیر می‌گذارد.

  • از دست دادن حریم خصوصی

پیری اغلب شامل از دست دادن استقلال و افزایش نیاز به دیگران برای کمک همراه است. این از دست دادن حریم خصوصی می‌تواند ناراحت کننده باشد و باعث شود سالمند از استحمام خجالت بکشد.

اگر خودتان نمی‌توانید در اغلب اوقات در منزل حضور داشته و مراقب سالمند و بهداشت او باشید، از پرستار سالمند در منزل کمک بگیرید.

پرستار سالمند به خوبی با شیوه مراقبت و استحمام سالمندان آشنا است و می‌توانید با خیال راحت امور سالمند را به او بسپارید. اگر به دنبال پرستاران حرفه‌ای و آموزش دیده هستید، مجموعه چتر فیروزه ای آماده خدمت به شما است.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید