زانو درد در سالمندان | روشهای درمان

۰۲۶۳۲۲۸۱۹۴۹ دفتر مرکزی
زانو درد در سالمندان

زانو درد در افراد سالمند بیماری شایعی است که درصد زیادی از آنها را درگیر میکند. این بیماری علاوه بر سالمندان، ممکن است افراد جوانتر را هم درگیر کند، ولی عوارض و آزار آن به مراتب کمتر میباشد.

مهرآوران چتر فیروزه ای
مهرآوران چتر فیروزه ای

با افزایش سن تمام اجزای بدن ضعیف میشود و افراد ممکن است دردهای زیادی را تجربه کنند. یکی از شایعترین این دردها درد زانو میباشد که حتما در پدر بزرگ یا مادر بزرگهای خود مشاهده کرده اید. این زانو درد عوامل مختلفی میتواند داشته باشد ولی علت اصلی آن کار سنگین و وارد کردن فشار زیاد بر زانو در دوران جوانی است. در این مطلب میخواهیم عوامل ایجاد زانو درد در سالمندان، علائم و درمان آن را با هم بررسی کنیم.

زانو درد در سالمندان

زانو درد در افراد سالمند بیماری شایعی است که درصد زیادی از آنها را درگیر میکند. این بیماری علاوه بر سالمندان، ممکن است افراد جوانتر را هم درگیر کند، ولی عوارض و آزار آن به مراتب کمتر میباشد. نکته خوشحال کننده در خصوص زانو درد در سالمندان این است که این درد در صورتی که خیلی شدید نباشد، در بسیاری مواقع با برخی درمانها از بین میرود. البته گاهی هم این درد به عمل جراحی میکشد. 

زانو درد در سالمندان

علائم زانو درد در افراد مسن

از علائمی که معمولا به همراه درد در افراد سالمند بروز میکند عبارت اند از:

  • صدا دادن زانو هنگام حرکت
  • راه رفتن دشوار
  • سفتی و تورم زانو
  • ضعف زانو
  • از دست رفتن انعطاف زانو
  • تغییر شکل زانو

عوامل ایجاد زانو درد در سالمندان

آسیب دیدگی زانو

آسیب دیدگی های زانو ممکن است بر اثر شکستگی، ضربه، کشیدگی، پوکی استخوان، فشار و کار زیاد و کوهنوردیهای سخت رخ دهد که بر تاندونها، رباطها یا بورسیتها اثر میگذارند. 

مشکلات مکانیکی

از مشکلات مکانیکی که میتوانند باعث زانو درد در سالمندان شوند میتوان به ضعیف شدن یا تحلیل رفتن استخوان یا شکستگی قسمتی از استخوان یا غضروف شود که پیاده روی طولانی مدت با کفش نامناسب، دوچرخه سواری یا دوندگی زیاد میتواند سبب آن شود. گاهی نیز کاسه زانو در میرود که بر اثر خارج شدن یا جابه‌‌جا شدن کشکک زانو رخ میدهد. 

بیماری های مختلف

گاهی بیماری آرتروز در سالمندان زانو را درگیر میکند. یک نوع آرتروز که به آن آرتروز دژنراتیو میگویند موجب ساییدگی غضروف های زانو میشود. روماتیسم مفصلی بیماری خود ایمنی میباشد که شدت آن متغیر است و میتواند درد را کم و زیاد کند. از عوامل بیماری زای دیگری که میتوانند موجب بروز زانو درد در سالمندان شوند میتوان به نقرس، شبه نقرس و عفونت مفصلی اشاره کرد.

کیست پشت زانو

کیست پشت زانو که به آن کیست بیکر نیز گفته میشود یکی از دیگر عوامل ایجاد درد زانو در سالمندان میباشد. با بالا رفتن سن و ساییده شدن استخوان ها به هم میزان مایع درون مفصل زانو زیاد میشود و ورمی در پشت زانو رخ میدهد که با درد همراه است و به آن کیست بیکر میگویند. 

سبک زندگی ناسالم

سبک زندگی ناسالم تاثیر مستقیمی روی ابتلا به انواع بیماری ها دارد. چاقی و اضافه وزن، عضلات ضعیف و ورزشهای سخت و سنگین از دیگر عوامل ایجاد زانو درد سالمندان میباشد.

عوامل ایجاد زانو درد در سالمندان

پیشگیری از ابتلا به زانو درد در دوران سالمندی

وزنتان را کنترل کنید

اضافه وزن فشار زیادی را به زانوها وارد میکند و هر چه سن بالاتر میرود توانایی زانو برای تحمل وزن فرد کاهش پیدا میکند. 

ورزش کنید

ورزش منظم و اصولی میتواند سبب افزایش قدرت و انعطاف زانو و در نتیجه جلوگیری از ابتلا به زانو درد در سنین بالاتر شود.

روشهای درمان زانو درد سالمندان

پیاده روی

یکی از بهترین و راحتترین روشهای بهبود زانو درد در سالمندان پیاده روی میباشد. بی تحرکی باعث سفت شدن زانو و در نتیجه ایجاد درد در زانو میشود، بنابراین سالمندان مبتلا به زانو درد باید یک پیاده روی منظم را در برنامه روزانه خود بگنجانند. 

ماساژ درمانی

ماساژ زانوها با انواع روغن های گرم مانند روغن زیتون یا روغن شتر مرغ میتواند در کاهش درد زانو در سالمندان تاثیر مثبتی بگذارد. این کار بهتر است روزانه انجام شود.

کاهش وزن

سالمندانی که اضافه وزن دارند معمولا از زانو درد بیشتری رنج میبرند، بنابراین بهترین راهکار برای کاهش درد این عزیزان، برطرف کردن علت افزایش درد زانو میباشد. پس باید وزن خود را به وزن استاندارد برسانند تا فشار کمتری روی زانوهایشان باشد.

آب درمانی

یکی از جذابترین روشهای درمان زانو درد آب درمانی میباشد. مطالعه ای در آمریکا نشان داده است که ورزش منظم در آب میتواند بر بهبود دردهای جسمانی تاثیر شگفت انگیزی بگذارد. پیاده روی در آب باعث میشود 90 درصد وزن بدن تخلیه شود و این باعث میشود حرکاتی که در حالت عادی از عهده آن خارج هستیم به راحتی انجام دهیم.

جراحی زانو

در مواردی که زانو درد خیلی شدید باشد و تحمل آن برای فرد سالمند ممکن نباشد، درمان با جراحی به او پیشنهاد میشود. 

درمان زانو درد با تزریق ژل

گاهی با صلاحدید پزشک ارتوپد تزریق ژل به سالمند پیشنهاد میشود. ترکیبات این ژلها، هیالورنیک اسید است که منجر به تسکین درد میشود.

درمان زانو درد با لیزر

این روش برای افرادی که ترس از جراحی دارند، مناسب است و میتواند درد و تورم را تا مقدار زیادی کاهش دهد. 

سخن پایانی

در این مطلب هر آنچه درباره زانو درد در سالمندان نیاز بود به شما توضیح دادیم. امیدوار هستیم که مطالب مفیدی در اختیارتان قرار داده باشیم. اگر عزیز سالمندی دارید که از زانو درد رنج میبرد و قادر به انجام امور شخصی و رسیدگی به منزل خود ندارد و شما هم فرصت کافی برای مراقبت از این عزیزان ندارید، میتوانید پرستار سالمند استخدام کنید تا هدیه ای ارزشمند برای آنها باشد. پرستار سالمند میتواند با دلسوزی و آرامش به مراقبت و نگهداری از سالمندان بپردازد. برای استخدام پرستار سالمند میتوانید به نیروهای با تجربه، امین و مورد اعتماد، تحصیل کرده و صبور و مهربان چتر فیروزه ای اعتماد کنید. آژانس پرستای چتر فیروزه ای با سالها تجربه انواع خدمات پرستاری را ارائه میکند. برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید. امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید