نمونه‌گیری آزمایش چربی خون در منزل

۰۲۶۳۲۲۸۱۹۴۹ دفتر مرکزی
آزمایش چربی خون در منزل

انجام آزمایش چربی خون در منزل یکی از خدمات پرطرفدار و پرتقاضا در موسسه چتر فیروزه‌ای به شمار می‌رود. اگر شما نیز شرایط مراجعه به آزمایشگاه را نداشته و درخواست اعزام تکنسین آزمایشگاه برای گرفتن نمونه در منزل را دارید، با کارشناسان ما در مجموعه چتر فیروزه‌ای تماس بگیرید.

مهرآوران چتر فیروزه ای
مهرآوران چتر فیروزه ای

آزمایش چربی خون یکی از انواع آزمایشی است که می‌توان در منزل نیز آن را انجام داد. نمونه‌گیری آزمایش چربی خون در منزل هیچ تفاوتی با نمونه‌گیری در آزمایشگاه ندارد و این روش تنها برای آسایش و راحتی شما انجام می‌شود. اگر شرایط مراجعه حضوری به آزمایشگاه‌ها را ندارید و یا فرد سالمندی در بستگانتان وجود دارد که مراجعه حضوری به آزمایشگاه برای ایشان دشوار است، روش انجام آزمایش چربی خون در منزل بهترین انتخاب برای شما است. برای اطلاع از اینکه چگونه می‌توانید از خدمات آزمایش در منزل مجموعه چتر فیروزه‌ای بهره‌مند شوید، این مطلب را تا انتها مطالعه نمایید.

آزمایش چربی خون چیست؟

آزمایش چربی خون که نام دیگر آن پنل لیپید است، برای بررسی مقدار مولکول‌های چربی خون (لیپیدها) انجام می‌شود. اگر سطح مولکول‌های لیپید در خون بالا باشد، این مولکول‌ها در دیواره رگ‌های خونی انباشته شده و موجب بروز بیماری‌های قلبی و عروقی می‌شوند. به همین دلیل آزمایش چربی خون یکی از مهم‌ترین آزمایش‌هایی است که باید هم در بزرگسالان و هم کودکان انجام شود. آزمایش چربی خون را نیز می‌توان مانند سایر آزمایش‌ها در منزل انجام داد. شما می‌توانید برای انجام آزمایش چربی خون در منزل با مجموعه چتر فیروزه‌ای تماس گرفته و اطلاعات لازم را در اختیار کارشناسان ما در مجموعه چتر فیروزه‌ای قرار دهید تا زمان و مکان مورد نظر خود را تعیین نمایید.

چه آزمایش‌هایی در آزمایش چربی خون گرفته می‌شود؟

5 نوع آزمایش در پنل لیپید یا همان آزمایش چربی خون انجام می‌شود که 4 نوع آن مربوط به آزمایش کلسترول بوده و یک آزمایش آن مربوط به بررسی مقدار تری گلیسیرید است. این 5 آزمایش شامل موارد زیر می‌شوند:

 • آزمایش کلسترول کل: در این آزمایش، مقدار کل کلسترول خون، یعنی مجموع کلسترول‌های HDL ،LDL و VLDL را مورد بررسی قرار می‌دهند. این آزمایش در لیست آزمایش‌های چکاپ کامل قرار داشته و اهمیت بسیاری دارد.
 • آزمایش LDL (کلسترول مضر): کلسترول LDL که با عنوان کلسترول بد یا مضر نیز شناخته می‌شود، می‌تواند در رگ‌های خونی رسوب کرده و ریسک بیماری‌های قلبی را افزایش دهد.
 • آزمایش HDL (کلسترول مفید): کلسترول HDL برخلاف کلسترول LDL برای بدن مفید بوده و به کاهش کلسترول مضر بدن کمک می‌کند. به طول معمول مقدار کلسترول مفید در خون افرادی که به بیماری چربی خون مبتلا هستند از حد نرمال بسیار پایین‌تر است.
 • آزمایش VLDL: در حالت طبیعی مقدار این کلسترول در خون پایین است و از طریق مواد غذایی که مصرف شده‌اند به بدن جذب می‌شود. اگر مقدار این کلسترول در آزمایش خون بالا باشد، به این معنی است که در متابولیسم چربی‌های بدن فرد اختلال ایجاد شده است.
 • آزمایش تری گلیسیرید: این نوع چربی از تجزیه چربی‌های مواد غذایی در بدن ایجاد می‌شود. اگر مقدار این چربی در بدن افزایش پیدا کند، احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی، عروقی و التهاب پانکراس را افزایش می‌دهد.

چه زمانی باید آزمایش چربی خون انجام داد؟

آزمایش چربی خون برای بررسی وضعیت سلامت قلب و عروق انجام می‌شود. به همین دلیل ممکن است پزشک در این موارد آزمایش چربی خون را برای شما تجویز نماید:

 • بررسی سطح کلسترول خون به عنوان یک تست و چکاپ روتین
 • اگر در آزمایش‌های قبلی سطح کلسترول خون بالا باشد، برای ارزیابی مجدد آزمایش چربی خون تجویز می‌شود.
 • پس از مصرف یک دوره مشخص از داروهای لازم برای کاهش کلسترول، برای بررسی اثر بخشی داروها باید آزمایش چربی خون انجام شود.
 • برای تشخیص بیماری‌های مرتبط با کلسترول بالا مانند بیماری‌های قلبی عروقی، بیماری‌های کبدی، التهاب پانکراس و … نیز آزمایش چربی خون انجام می‌شود.

مراحل نمونه‌گیری در آزمایش چربی در منزل

 • مرحله اول: ابتدا 10 تا 12 ساعت پیش از نمونه‌گیری باید ناشتا باشید و از خوردن و نوشیدن به جز آب خودداری نمایید. در برخی موارد ممکن است پزشک نکاتی را بیان کند که با رعایت آن‌ها دیگر نیازی نباشد ناشتا باشید، اما باید کاملا مطابق توصیه‌های پزشک عمل نمایید.
 • مرحله دوم: پس از رسیدن تکنسین نمونه‌گیر به منزل شما، باید برای نمونه‌گیری آماده شوید. ابتدا باید یک رگ‌بند یا گارو به بازوی شما بسته شود تا از عبور جریان خون جلوگیری کند. سپس دست خود را مشت کرد و فشار می‌دهید. پس از پیدا شدن رگ پوست محل مورد نظر برای نمونه‌گیری با پنبه آغشته به الکل ضدعفونی شود.
 • مرحله سوم: تکنسین نمونه‌گیر سر سوزن سرنگ مخصوص را داخل رگ دست کرده و مقدار مشخصی خون از رگ می‌گیرد. سپس گارو یا رگ‌بند را باز کرده و پس از دریافت نمونه و خارج کردن سرنگ از رگ، باید یک پنبه یا گاز بر روی پوست خود قرار داده و فشار دهید تا خون آن بند بیاید.
 • مرحله چهارم: نمونه خون تهیه شده به آزمایشگاه برده می‌شود تا آزمایش‌های لازم بر روی آن انجام شود.

انجام آزمایش چربی خون در منزل چه مزایایی دارد؟

 • راحتی و آسودگی خاطر
 • روش مناسب برای سالمندان
 • جلوگیری از اتلاف وقت در ترافیک و شلوغی خیابان‌ها
 • ایجاد احساس امنیت و آرامش برای فرد
 • جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های مختلف
 • بدون نیاز به گرفتن نوبت و منتظر ماندن برای رسیدن نوبت خود در آزمایشگاه

هزینه آزمایش چربی خون در منزل

اگر شما نیز تحت پوشش بیمه هستید، تمام هزینه‌های آزمایش چربی خون در منزل تنها به هزینه نمونه‌گیری و ارسال نمونه به آزمایشگاه ختم می‌شود و تمامی هزینه آزمایش شما مطابق بیمه در نظر گرفته می‌شود. شما می‌توانید برای اطلاع از قیمت آزمایش چربی خون در منزل و شرایط درخواست اعزام تکنسین نمونه‌گیر به منزل خود، با شماره‌های موجود در سایت تماس گرفته و از راهنمایی‌های کارشناسان ما بهره‌مند شوید.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید