5 تا از راه های درمان کلسترول خون بالا

۰۲۶۳۲۲۸۱۹۴۹ دفتر مرکزی
راه های درمان کلسترول خون بالا

کلسترول بالا باعث وجود بیماری های مختلفی مانند سکته قلبی، مغزی و... میشود پس اگر بعد از آزمایش متوجه شده اید که کلسترول بالایی دارید بهتر است این مقاله را تا اخر بخوانید تا راه های درمان کلسترول بالا را بدانید.

مهرآوران چتر فیروزه ای
مهرآوران چتر فیروزه ای

راه های درمان کلسترول خون بالا

کلسترول شبیه یک ماده مومی و از نوع چربی است که بدن برای حفظ سلامتی به مقدار مناسب کلسترول احتیاج دارد. در حقیقت، وجود آن برای ایجاد غشای سلولی، ویتامین دی و یک سری هورمون های به خصوص اهمیت دارد اما مقدار بیش از اندازه آن باعث بروز بیماری های کلسترول خون بالا (چربی بالای خون) و عارضه های قلبی میشود. تحقیقات نشان داده  است که تغییر در سبک زندگی و رعایت رژیم غذایی می تواند یکی از راه های درمان کلسترول خون بالا باشد. چطور؟

در ادامه تمامی راه های درمان کلسترول خون بالا را برای شما نیز گفته ایم تا انتهای این مقاله همراه باشید.

5 تا از راهکارهای درمان کلسترول خون بالا

انجام آزمایش های مختلف و مراجعه به پزشک، اولین راه های درمان کلسترول خون بالا است اما 5 روش دیگری هم وجود دارد که شامل:

برای قلبتان غذا بخورید

5 تا از راهکارهای درمان کلسترول خون بالا

منظور از برای قلبتان غذا بخورید این است که با رعایت کردن رژیم غذایی خوراکی و موادی را مصرف کنید که برای قلبتان مفید است. اگر سالمند کلسترول خون بالایی داشته باشد حتما پزشک متخصص علاوه بر دارو رعایت کردن رژیم غذایی را برای او تجویز میکند. رعایت کردن رژیم غذایی برای سالمندان بسیار دشوار است به همین خاطر شما نیاز به فردی با تجربه دارید که بتوانید در این مسائل به شما کمک کند. پرستار سالمند در کرج افرادی با تجربه و حرفه ای هستند که علاوه بر کمک به رعایت رژیم غذایی سالمندان میتوانند در مراقبت و نگهداری از سالمند به شما کمک زیادی بکند.

اما اگر فرد بیمار در دوران جوانی است باز هم پزشک متناسب با شرایط فرد رژیم غذایی او را تغییر میدهد برخی از نکاتی که شما باید رعایت کنید شامل:

 • مصرف چربی اشباع شده را کم کنید مانند گوشت قرمز، لبنیات .
 • مصرف چربی ترانس را از برنامه خود حذف کنید مانند کلوچه، کیک های فروشگاهی.
 • به ویتامین امگا 3 توجه بیشتری کنید.
 • فیبر بیشتری مصرف کنید مانند جو دو سر، سیب، گلابی.

ورزش کنید

یکی از دیگر از راه های درمان کلسترول بالا، ورزش کردن است اگر جوان هستید و به این بیماری دچار شده اید بهترین روش درمان ورزش کردن به صورت مرتب است. افراد سالمند هم میتوانند با روزی نیم ساعت ورزش کردن  کلسترول خون خود را پایین بیاورند البته این نکته را در نظر بگیرید که ورزش کردن باید با تجویز پزشک انجام شود.

ترک سیگار

بسیاری از افراد این سوال را از ما میپرسند که واقعا ترک سیگار باعث پایین اومد کلسترول خون میشود؟

 1. اگر تنها 20 دقیقه سیگار نکشید باعث میشود فشار خون و ضربان قلب شما بهبود یابدو به میزان عادی بازگردد.
 2. 3 ماه پس از نکشیدن سیگار، گردش خون و عملکرد قلب به حالت عادی برمیگردد.
 3. 1 سال پس از ترک سیگار خطرات ابتلا به بیماری قلبی نیز کاهش پیدا میکند.

همان طور که دیدی ترک سیگار باعث میشود که کلسترول خون شما به مراتب پایین بیاید پس میتوان گفت یکی از راه های درمان کاهش کلسترول خون ترک سیگار است.

کنترل وزن

اضافه وزن حتی به اندازه چند کیلو باعث افزایش کلسترول خون میشود. برای کاهش آن میتوانید قدم های کوچک اما کاربردی بردارید به عنوان مثال به جای نوشیدنی های شیرینی سعی کنید آب بنوشید یا میان وعده های سالم و کم چرب بخورید. در حالت کلی حواستان به کالری مصرفی باشد.

البته ورزش کردن و فعالیت بدنی بسیار به این امر کمک میکند به عنوان مثال به جای استفاده از آسانسور، اگر توان جسمانی دارید میتوانید از پله ها استفاده کنید.

مصرف دارو

یکی از راه های درمانی کلسترول خون بالا، مصرف دارو است که البته باید پزشک متخصص آن را تجویز کند و شما بعد از مدت یک ماه میتوانید دوباره آزمایش خون بدهید تا کلسترول خود را چک کنید. یکی از خدمات شرکت پرستاری چترفیروزه ای، انجام آزمایش خون و ادرار در منزل است شما میتوانید برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

کاهش کلسترول خون

برای این افراد چه داروهای تجویز میشود؟

به این نکته توجه کنید که خود درمانی نه تنها به شما کمک میکند بلکه باعث وخیم تر شدن حال شما میشود پس بهتر است برای مصرف دارو حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید و با او مشورت کنید. این دارو های شامل:

 • آتورواستاتین
 • فلوواستاتین
 • لوواستاتین
 • پراواستاتین
 • روزوواستاتین کلسیم
 • سیمواستاتین


امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید