۱۰مورد از اصول نگهداری از کودکان و نوزادان

۰۲۶۳۲۲۸۱۹۴۹ دفتر مرکزی
۱۰مورد از اصول نگهداری از کودکان و نوزادان

کودکان نیاز به مراقبت و نگهداری دارند برای همین شما باید اصول نگهداری از کودکان و نوزادان را بلد باشید. این اصول شامل، حمام بردن نوزاد، عوض کردن پوشک، بازی کردن و... است.

مهرآوران چتر فیروزه ای
مهرآوران چتر فیروزه ای

۱۰مورد از اصول نگهداری از کودکان و نوزادان

کودکان دوست داشتنی ترین موجودات جهان هستند که نیاز به مراقبت و نگهداری دارند اما بسیاری از خانواده ها به دلیل شاغل بودن نمیتوانند از کودک خود مراقبت کنند برای همین نیاز به یک پرستار کودک برای مراقبت و نگهداری نیاز دارند البته ما در این مقاله 10 مورد از اصول نگهداری از کودکان و نوزادان را برای شما آورده ایم با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید. شما میتوانید برای اطلاعات بیشتر با موسسه پرستاری چترفیروزه ای تماس بگیرید.

تغذیه کودک

اولین اصول نگهداری کودک و نوزاد تغذیه آن است. یک نوزاد تازه متولد شده باید هر دو یا سه ساعت یکبار شیر مصرف کند اگر بخواهیم به طور کلی بگوییم در طول شبانه روز کودک 8 الی 12 بار به غذا احتیاج دارد. نوزاد تازه متولد شده نیاز به شیر مادر دارد زیرا شیر مادر حاوی مواد مغذی و آنتی بادی های حیاطی برای رشد کودک است پس حداقل هر 10 دقیقه به کودک خود شیر بدهید. اگر شیر مادر برای کودک کافی نبود میتوانید از شیر خشک برای تغذیه نوزادتان استفاده کنید. شما باید در هر نوبت 60 الی 90 میلی لیتر شیر خشک درون شیشه شیر بریزید.

یکی از نکاتی که شما باید توجه بکنید این است که کودک شما در طول روز نیاز به تغذیه دارد شما علاوه بر ناهار و شام باید میان وعده های مقوی برای کودک خود درست کنید.

تغذیه کودک

آروغ زدن نوزاد

 یکی از نکاتی که شما باید به آن دقت کنید این است که نوزاد بعد از خوردن شیر باید آروغ بزند زیرا نوزاد هنگام مکیدن هوا را میخورد  که این باعث ایجاد گاز و قولنج در شکم نوزاد میشود پس آروغ زدن این هوا را از معده خارج میکند و همچنین به هضم غذا کمک زیادی میکند. شما باید کودک خود را با یک دست بغل کنید و با دست دیگر به آرامی به پشت او ضربه بزنید این کار را تا زمانی انجام دهید که کودک شما آروغ بزند.

پوشک کردن  نوزاد

یکی از اصول نگهداری از کودک و نوزاد تعویض مداوم پوشک آن ها است. در حالت کلی کودک شما 6 الی 8 بار نیاز به تعویض پوشک دارد حتی در بعضی از مواقع مجبور میشوید که 10 بار پوشک کودک یا نوزاد خود را تعویض کنید. شما برای تعویض پوشک به یک جای نرم، دستمال مرطوب، کرم سوختگی، پودر بچه، و پوشک نیاز است البته اگر کودک شما دختر است برای تمیز کردن آن بهتر است او را از جلو به سمت عقب پاک کنید.

حمام بردن کودک

یکی از کارهای حساس برای نوزادان متولد شده حمام بردن آن ها است. به دلیل اینکه مادر و نوزاد یک روز پس از زایمان در بیمارستان هستند استحمام نوزاد به تاخیر می افتد البته بهتر است بعد از خشک شدن بند ناف نوزاد را به حمام ببرید. شما باید قبل از حمام بردن کودک وسایلی همچون گرم کردن حمام، صابون مناسب برای کودک، شامپو مخصوص برای کودک و... آماده کنید.

حمام بردن کودک

مراقبت و نگهداری از بند ناف

یکی از نکات مهم در مراقبت و نگهداری نوزاد، مراقبت از بند ناف او است. شما باید به آن زیاد فشار نیارید و با آب ولرم شستشو دهید. شما باید حواستان باشد قبل از دست زدن به بند ناف نوزاد، دستتان را کاملا ضد عفونی کنید.

بازی کردن با کودک

شما باید هنگام بازی کردن با کودک هرگز او را تکان ندهید یا با او بازی های خطرناک نکیند. شما میتوانید برای اطلاعات بیشتر مقاله 15 ایده بازی برای کودکان را بخوانید تا بتوانید بازی های زیادی با کودک خود انجام دهید.

بازی کردن با کودک

خوابیدن

نوزادان باید در 2 ماه اول حدود 16 ساعت بخوابند اما اگر نوزاد شما گشنه شود بیدار میشود و گریه میکند. البته اگر کودک شما الگوی خواب مناسبی ندارد نگران نشوید زیرا چرخه خواب در کودکان متفاوت است و ممکن است ساعت های خواب آن ها با هم متفاوت باشند.

کوتاه کردن ناخن

ناخن های بلند ممکن است در هنگام حرکت کودک آسیب ببیند برای همین شما باید هر چند وقت یکبار ناخن های کودک خود را کوتاه کنید. شما برای کوتاه کردن ناخن ها باید از ناخن گیر های مخصوص کودکان استفاده کنید.

ما به شما پیشنهاد میکنیم از دوستان یا پرستار نوزاد برای نگهداری و مراقبت از نوزاد کمک بگیرید.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید