معجزه آب درمانی برای سالمندان

۰۲۶۳۲۲۸۱۹۴۹ دفتر مرکزی
آب درمانی برای سالمندان

آب درمانی برای سالمندان شکلی از درمان است که در آن از حرکات کششی و نرمشی خاصی متناسب با نوع بیماری فرد استفاده میشود. بهتر است حرکات آب درمانی زیر نظر پزشک متخصص باشد.

مهرآوران چتر فیروزه ای
مهرآوران چتر فیروزه ای

آب درمانی یا هیدروتراپی شکلی از درمان است که در آن از حرکات کششی و نرمشی خاصی متناسب با نوع بیماری فرد استفاده میشود. یکی از بهترین روشها برای بهبود عملکرد بدن و تسکین دردها در دوره سالمندی آب درمانی میباشد که مزایای فوق العاده زیادی دارد. در این مطلب قصد داریم به بررسی آب درمانی برای سالمندان و خواص و ممنوعیات آن بپردازیم. تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

آب درمانی چیست؟

آب درمانی یک روش درمانی است که در آب انجام میشود. برخی افراد به علت مشکلات و بیماریهایی که دارند دامنه حرکتی محدودی دارند و توانایی ورزش ندارند. اما خواص آب به آنها این امکان را میدهد تا راحتتر حرکت کنند و امکان ورزشهای هوازی در آب را داشته باشند. یکی از ویژگیهای جالب آب این است که وزن افراد را سبک میکند و به همین دلیل افراد در آب توانایی انجام حرکات بیشتر را دارند.

آب درمانی برای سالمندان

آب درمانی یکی از سالمترین روشها و از مفرح ترین ورزشهایی است که فواید زیادی دارد. سالمندان با راه رفتن و انجام حرکات ورزشی در آب میتوانند به تسکین دردها خود کمک بزرگی کنند. آب درمانی برای سالمندان نه تنها به سلامت جسمی آنها کمک میکند، بلکه موجب تغییر روحیه و شاداب شدن آنها نیز میشود. این اقدام به خصوص برای سالمندانی که از زانو درد و کمر درد رنج میبرند پیشنهاد میشود. 

آب درمانی برای افراد سالمند

آب درمانی برای سالمندان چه خواصی دارد؟

آب درمانی تاثیرات فوق العاده زیادی میتواند بر جسم سالمندان بگذارد. این روش درمانی میتواند ضایعات نخاعی، کمر درد، زانو درد، آرتروز و پوکی استخوان را بهبود ببخشد و به تسکین درد سالمندان عزیز کمک کند. آب درمانی همچنین میتواند به صورت غیر مستقیم به کاهش علائم و بهبود عملکرد اعضای مختلف بدن تاثیر بگذارد و به درمان بیماریهای فشار خون و دیابت نیز کمک کند.

فواید آب درمانی برای سالمندان

بهبود گردش خون

گردش خون صحیح میتواند از رسوب املاح مختلف در کلیه و کبد جلوگیری کند و جلوی بروز بیماریهای کلیوی در سالمندان را بگیرد. افراد سالخورده بیشتر به کم تحرکی دچار میشوند و این باعث بروز بیماریهای مختلفی در آنها میشود. با آب درمانی و گردش خون مناسب از بسیاری از این بیماریها پیشگیری میشود. 

بهبود حرکت روده ها

آب درمانی به افزایش حرکت روده ها و به دنبال آن درمان یبوست و مشکلات گوارشی کمک میکند. 

درمان عفونت ریه

آب درمانی با افزایش حجم تنفسی ریه از بروز خلط و عفونت ریه جلوگیری میکند و به پیشگیری از مشکلات ریه در سالمندان کمک فراوانی میکند.

درمان بیمایهای قلبی عروقی

آب درمانی برای افراد سالمند موجب افزایش سوخت و ساز بدن و در نتیجه اتساع عروق شود. با این کار عملکرد قلب بهبود میابد.

سلامت ستون فقرات

آب درمانی موجب نرمی و حرارت و کشیده شدن ستون فقرات میشود. بنابراین فرد سالمند با آب درمانی میتواند دردهای جسمانی خود را تسکین دهد.

فواید ورزشهای هوازی برای سالمندان هنگام آب درمانی

 • انعطاف پذیری مفاصل و سفت شدن عضلات و بهبود بیماری پوکی استخوان
 • پیشگیری از ابتلا به بیماریهای قلبی عروقی بیماریهای ناشی از کم تحرکی
 • تسکین دردها و تقویت عضلات بدن سالمندان
 • جلوگیری از خشک شدن پوست سالمند
 • تقویت روحیه و درمان افسردگی در افراد سالخورده
 • افزایش آرامش و آمادگی جسمانی سالمند

 فواید آب درمانی برای سالمندان

مزایای آب درمانی برای افراد سالمند

 • درمانی به صرفه و اقتصادی
 • در دسترس بودن برای همه افراد
 • رفع خستگی و کمک به افزایش آرامش 
 • سبک شدن وزن بدن در آب
 • مفید و بدون عوارض
 • بهبود خلق و خو 
 • کاهش اضطراب
 • تسکین دردهای جسمانی
 • بهبود عملکرد اعضای مختلف بدن
 • افزایش رطوبت پوست

آب درمانی برای چه سالمندانی مضر است؟

آب درمانی هم مانند هر ورزش دیگری ممکن است مسائل و محدودیتهایی داشته باشد. برای مثال برای سالمندانی که به کلر حساسیت دارند، به هیچ عنوان توصیه نمیشود از استخر استفاده کنند. همچنین سالمندانی که از بی اختیاری ادرار رنج میبرند، توانایی استفاده از روش آب درمانی را ندارند. یکی دیگر از شرایط خطرناک در آب درمانی، سالمندانی است که به بیماری صرع دچار هستند، ممکن است در آب استخر دچار حملات صرع شوند و برای آنها خطرآفرین باشد.

دیدگاه پایانی

آب درمانی یا هیدروتراپی برای سالمندان یک روش درمانی بسیار موثر و لذت بخش است که به بهبود بیماریهای مختلف، تقویت روحیه و تسکین درد کمک میکند. هرچند که این روش درمانی مزایای بسیار زیادی دارد، اما میتواند در شرایط خاصی به فرد آسیب بزند. بنابراین بهترین کار این است که قبل از اقدام به استفاده از آب درمانی با پزشک متخصص مشورت شود.

 در صورت نیاز به پرستار برای خدمات درمانی و مراقبتی سالمند به آژانس پرستای چتر فیروزه ای درخواست اعزام نیرو دهید. شما عزیزان میتوانید با کارشناسان ما از طریق شماره درج شده در سایت تماس بگیرید. امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید