سالمندان تنها | برطرف کردن احساس تنهایی در سالمندان

۰۲۶۳۲۲۸۱۹۴۹ دفتر مرکزی
سالمندان تنها

سالمندان شرایطی دارند که در نهایت موجب تنهایی آنها میشود. این عزیزان با هزار زحمت فرزندان خود را بزرگ میکنند و در نهایت آنها تشکیل خانواده میدهند و پدر و مادر خود را تنها میگذارند. رفته رفته با بزرگ شدن شهرها و سخت شدن اوضاع اقتصادی از وقت و انرژی افراد نیز کاسته میشود و کمتر میتوانند به عزیزان سالمند خود سر بزنند. این شرایط به علاوه از دست دادن همسر، انواع بیماریها و ناتوانیهای جسمی در سالمندان موجب احساس تنهایی در آنها میشود.

مهرآوران چتر فیروزه ای
مهرآوران چتر فیروزه ای

درصد زیادی از سالمندان به دلیل وجود شرایط منفی در زندگی، مانند از دست دادن همسری که یک عمر با او زندگی مشترک داشته اند، دوری از فرزندان، ترس از مرگ، ترس از بیماری و نبودن فردی که از آنها مراقبت کند، از دست دادن زیبایی و جوانی، از دست دادن قوای جسمی و ماندن در خانه، احساس تنهایی میکنند و دچار افسردگی میشوند. سالمندان تنها بیش از هر کس دیگری نیاز به فردی دارند که همدم آنها باشد و در فعالیت های مختلف آنها را همراهی کند. در این مطلب میخواهیم درباره سالمندان تنها و برطرف نمودن احساس تنهایی در سالمندان مطالب مفیدی برای شما ارائه دهیم.

سالمندان تنها

سالمندان شرایطی دارند که در نهایت موجب تنهایی آنها میشود. این عزیزان با هزار زحمت فرزندان خود را بزرگ میکنند و در نهایت آنها تشکیل خانواده میدهند و پدر و مادر خود را تنها میگذارند. رفته رفته با بزرگ شدن شهرها و سخت شدن اوضاع اقتصادی از وقت و انرژی افراد نیز کاسته میشود و کمتر میتوانند به عزیزان سالمند خود سر بزنند. این شرایط به علاوه از دست دادن همسر، انواع بیماریها و ناتوانیهای جسمی در سالمندان موجب احساس تنهایی در آنها میشود. از این رو روز به روز شاهد افزایش تعداد سالمندان تنها میشویم و این امر افسردگی را در افراد مسن و سطح جامعه پدید می آورد. 

تنهایی در سالمندان

احساس تنهایی در سالمندان

گاهی احساس تنهایی در سالمندان آنقدر زیاد میشود که دچار شرایط روحی سختی میشوند و دیگر قادر به اداره زندگی خود نیستند. این سالمندان معمولا دچار افسردگی ناشی از تنهایی میشوند و هیچ شور و شوق و تمایلی برای ادامه زندگی در آنها دیده نمیشود. آنها نمیتوانند سرگرمی برای خود ایجاد کنند و همین امر رفته رفته آنها را پژمرده تر میکند. چه بسا عمر آنها هم کوتاهتر میشود. در واقع خود به استقبال مرگ میروند.

برطرف نمودن احساس تنهایی در سالمندان

سالمند تنها را به حال خود رها نکنید

اگر والد پیری دارید که تنها زندگی میکند، حتما دیدار با او را در برنامه هفتگی خود قرار دهید. سعی کنید در هفته چندین بار به او سر بزنید و در صورتی که نیاز به چیزی داشت برای او تهیه کنید. به علاوه روزی یکبار با او صحبت کرده و از حال و احوال او باخبر باشید. میتوانید سرگرمیهایی هم برای او ایجاد کنید. برای او تلفن همراه هوشمندی بخرید و او را عضو کانالها و گروههای شاد کنید، کانالهای تلویزیون شاد و مفرح را در دسترس او قرار دهید، حیوان خانگی مانند گربه یا طوطی برای عزیزتان خریداری کنید و سرپرستی آن را به او بسپارید، در باغچه خانه گل و گیاه بکارید یا گلدانهای گل کوچک و بزرگی برای او خریداری نمایید تا به رسیدگی به گلها مشغول شود و ... .

سالمند را ترغیب کنید با دوستان خود ارتباط برقرار کنند

داشتن دوست و گذراندن اوقاتی با او از بهترین روشهای افزایش روحیه نه تنها برای سالمندان بلکه برای همه سنین میباشد. سالمندان اصولا طرز تفکر مشابهی دارند و از درک بهتری نسبت به هم برخوردار هستند. در این صورت سالمند احساس میکند که تنها نیست و کسانی هستند که شرایطی مشابه او داشته باشند و این امر موجب میشود احساس بهتری داشته باشند و درد دوری از فرزندان در آنها کاهش یابد و از فرزندان خود توقع کمتری هم داشته باشند.

احساس تنهایی در سالمندان

رفتار با سالمندان تنها

  1. در مراودت و رفتار با سالمندان تنها باید به نکاتی توجه کنید تا آنها را دلخور و دلشکسته نکنید. به این موارد اشاره میکنیم:
  2. سالمندان از احترام بالایی برخوردارند. هنگام رفتار با آنها باید مراقب باشیم با آنها مانند کودکان رفتار نکنیم و شان و منزلت آنها را حفظ کنیم. 
  3. در برخورد با سالمندان باید احترام آنها را حفظ کرده و با آرامش و ملایمت با آنها رفتار کرد. 
  4. مراقب باشید حس دوست داشتن سالمند جای خود را به احساس ترحم ندهد، سالمندان نیازی به دلسوزی ندارند.

مراقبت از سالمندان تنها

سالمندان تنها بیشتر از هر چیزی به یک دوست و همدم نیاز دارند که در کنارشان باشد و آنها را از تنهایی و فکر و خیال در بیاورد. اهمیت این امر را میتوانید با مقایسه حال و احوال سالمندانی که تنهای تنها هستند و سالمندانی که فرزندانشان به صورت روزانه به آنها سر میزنند دریابید. البته روحیات همه افراد مانند هم نیست و ممکن است برخی افراد سالمند وابسته تر از دیگر افراد همسن و سال خود باشند. به هر حال حضور فردی که مانند یک دوست در کنار سالمند باشد و از او مراقبت کند، اهمیت زیادی دارد. برای مراقبت از سالمندان تنها بهترین اقدام، استخدام پرستار سالمند است تا علاوه بر پرستاری و نگهداری از سالمند، همدم او باشد و او را در بسیاری از کارها مانند پیاده روی، آشپزی، مطالعه کتاب و ... همراهی کند و هم صحبتی برای او باشد.

استخدام پرستار سالمند

برای استخدام پرستار جهت مراقبت از سالمند تنها و همراهی با او دقت داشته باشید که از چه مرکزی درخواست نیرو میکنید. استخدام پرستار امری مهم است و پرستار اعزام شده باید علاوه بر روحیه شاداب و سرحال، تجربه کافی داشته باشد و مورد اعتماد، دلسوز، مهربان، مودب و حواس جمع باشد تا بتواند به خوبی از پس نگهداری از سالمند برآید. برای این کار به شما آژانس پرستاری چتر فیروزه ای را معرفی میکنیم که سابقه درخشانی در زمینه انواع خدمات پرستاری، مانند پرستار کودک، پرستار سالمند و ... دارد و توانسته است در این سالها رضایت مشتریان محترم خود را به دست بیاورد. امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید