سرماخوردگی در سالمندان و درمان سریع آن

۰۲۶۳۲۲۸۱۹۴۹ دفتر مرکزی
سرماخوردگی در سالمندان

سالمندان به دلیل شرایط فیزیولوژیکی و ضعیف شدن بدن، شرایط حساس تری در مقابل ویروس سرماخوردگی دارند و سیستم ایمنی آنها از مقاومت کمتری نسبت به سنین پایینتر برخوردار است. بنابراین اولین و مهمترین اقدام برای افراد سالمند، پیشگیری از سرماخوردگی میباشد.

مهرآوران چتر فیروزه ای
مهرآوران چتر فیروزه ای

یکی از شایعترین بیماریها در چهار فصل سال سرماخوردگی میباشد. این ویروس از طریق تنفس، تماس با سطح آلوده و لمس چشم ها و بینی به افراد دیگر منتقل میشود. ویروس سرماخوردگی برای افراد سالم و جوان خطر زیادی ندارد و گاهی بدون مصرف آنتی بیوتیک نیز خوب میشود. اما این بیماری برای افراد سالمند ممکن است عوارض شدیدتری در پی داشته باشد و افراد سرماخورده سالخورده حتما باید به پزشک مراجعه کنند و به خوبی تحت مراقبت قرار بگیرند. در این مطلب میخواهیم به بررسی سرماخوردگی در سالمندان و علائم و روشهای درمان آن اشاره کنیم. 

سرماخوردگی در سالمندان

سالمندان به دلیل شرایط فیزیولوژیکی و ضعیف شدن بدن، شرایط حساس تری در مقابل ویروس سرماخوردگی دارند و سیستم ایمنی آنها از مقاومت کمتری نسبت به سنین پایینتر برخوردار است. بنابراین اولین و مهمترین اقدام برای افراد سالمند، پیشگیری از سرماخوردگی میباشد. اما در صورت ابتلا به این ویروس نیز نگران نباشید. ما در این مقاله درمان سرماخوردگی در سالمندان و مراقبت از سالمندان سرما خورده را نیز به شما آموزش خواهیم داد.

سرماخوردگی در سالمندان

علائم سرماخوردگی در سالمندان

 • خستگی
 • درد عضلانی
 • احساس سرما
 • ضعف بدن
 • گرفتگی بینی
 • سرفه و عطسه
 • گلو درد و التهابات گلو

درمان سرماخوردگی سالمندان

یکی از علائم اذیت کننده سرماخوردگی التهابات گلو و آبریزش و گرفتگی بینی میباشد. برای کاهش این علائم بهتر است سالمند بیمار روزی 3 مرتبه آب نمک غرغره کند.

سالمندان سرماخورده باید به تا بهبودی کامل استراحت مطلق داشته باشند و دراز بکشند. استراحت به بازیافتن قوا و انرژی بدنی کمک فراوانی میکند.

روز دوم سوم که حال بیمار رو به بهبود میرود، دوش آب گرم میتواند آرامش عجیبی به او بدهد و خستگی عضلانی بیمار را کاهش دهد.

هنگام سرماخوردگی بدن بیمار باید گرم باشد. عرق کردن میتواند منجر به بیرون ریختن سمهای بدن و افزایش سرعت بهبود بیماری شود. 

چه مواد غذایی برای بهبود سرماخوردگی سالمندان مفید است؟

مصرف ویتامین سی به افزایش سرعت روند بهبود سرماخوردگی کمک میکند. پرتقال، فلفل دلمه و لیمو ترش و لیمو شیرین منبع ویتامین سی هستند. 

یکی از بهترین معجونهای تاثیر گذار در سرماخوردگی که خوردن آن توسط همه پزشکان توصیه شده است مخلوط آب ولرم، عسل و آب لیمو ترش میباشد.

معمولا افراد سرماخورده میلی به خوردن غذا ندارند، از این رو مصرف سوپ مرغ و سبزیجات میتواند هم جایگزینی برای وعده های غذایی باشد و هم به بهبود بیماری سرماخوردگی کمک کند.

سالمندان سرماخورده به معمولا دچار کمبود آب میشوند، به خصوص اگر زیر نظر پزشک آنتی بیوتیک مصرف کنند. بنابراین باید مایعات زیادی بنوشند. میتوانند به جای آب، از آبمیوه های تازه، چای کمرنگ، آبلیمو عسل و دمنوشها استفاده کنند.

برای جلوگیری از التهابات مجاری تنفسی و پاکسازی ریه میتوانند دمنوش زنجبیل یا نعنا مصرف کنند. 

سالمندان هنگام سرماخوردگی به هیچ عنوان غذاهای چرب، سرخ کردنی و فست فود مصرف نکنند. این غذاها به تشدید علائم سرماخوردگی منجر میشوند.

درمان سرماخوردگی در سالمندان

مراقبت از سالمندان سرماخورده

سالمندان به علت ضعف جسمانی و همچنین سیستم ایمنی ضعیفتری که دارند، علائم شدیدتری از بیماری را تجربه میکنند و نیاز به فردی دارند تا از آنها در دوره بیماری به خوبی نگهداری و مراقبت کند. مراقبت از سالمندان سرماخورده شامل بررسی وضعیت بیمار و علائم حیاتی او، رسیدگی به امور نظافتی و بهداشتی بیمار، آماده کردن غذاهای تازه و مقوی برای بیمار، اطلاع رسانی و دادن داروهای تجویز شده توسط پزشک برای بیمار، گرم نگهداشتن، توجه به درجه تب بیمار و ... میشود. بهتر است این اقدامات را به یک پرستار سالمند با تجربه و صبور بسپارید تا شاهد هر چه سریعتر خوب شدن عزیزتان باشید و نگران سرما خوردن خود نباشید.

جلوگیری از بروز سرماخوردگی در سالمندان

 • یکی از مهمترین اقدامات برای پیشگیری از ابتلا به سرماخوردگی در سالمندان شستن دست ها با آب و صابون میباشد. 
 • سالمندان نباید در تماس نزدیک با فرد بیمار قرار داشته باشند و در صورت الزام به حضور در کنار بیمار حتما از ماسک استفاده کنند.
 • همواره به خصوص در فصل سرما خود را گرم نگه دارند و از شال و کلاه استفاده نمایند.
 • غذاهای مفید و منابع پروتئین و ویتامین مصرف کنند تا بدن خود را در مقابل ویروسهای سرماخوردگی مقاوم کنند.

کلام آخر

سرماخوردگی در سالمندان معمولا سالی 2 تا 3 بار رخ میدهد. این ویروس عوارض شدیدی ندارد، اما ممکن است فرد بیمار سیستم ایمنی ضعیفی داشته باشد و به دنبال ابتلا به سرماخوردگی دچار عفونت، ناراحتی تنفسی، تشنج، عفونت گوش، عفونت ریه و ... شود. بنابراین باید فردی باشد که از سالمند بیمار مراقبت و پرستاری کند. شما عزیزان میتوانید پرستاری به صورت موقت استخدام کنید تا از سالمند عزیزتان نگهداری کند. آژانس پرستاری چتر فیروزه ای با نیروهای کارآزموده، مهربان، صبور و مورد اعتماد انواع خدمات پرستاری اعم از پرستار سالمند، پرستار کودک و ... را به شما عزیزان ارائه میدهد. برای کسب اطلاعات بیشتر از طریق شماره های درج شده در سایت با کارشناسان ما تماس بگیرید.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید