X

وظایف پرستار سالمند در منزل چیست؟

۰۲۶۳۲۲۸۱۹۴۹ دفتر مرکزی
وظایف پرستار سالمند در منزل

آشنایی با وظایف پرستار سالمند در منزل امری مهم است، به همین دلیل تصمیم گرفتیم در مقاله ای مستقل به بررسی موارد آن بپردازیم.

مهرآوران چتر فیروزه ای
مهرآوران چتر فیروزه ای

با افزایش سن مشکلات و ناتوانیهای زیادی در افراد رخ میدهد. بهترین کار برای سالمندان به خصوص افراد سالمند بیمار استخدام پرستار است که به مراقبت و همراهی با او بپردازد و سبب آرامش روحی و جسمی او شود. برای استخدام پرستار سالمند باید با وظایف او آشنا باشید تا بدانید چه انتظاراتی میتوانید از پرستار سالمند داشته باشید. به همین دلیل دریافتیم که آشنایی با وظایف پرستار سالمند در منزل امری مهم است و تصمیم گرفتیم در مقاله ای مستقل به بررسی موارد آن بپردازیم.

وظایف پرستار سالمند در منزل

نگهداری از سالمند به صورت شبانه روزی، نیمه وقت یا ساعتی

بسته به وضعیت و شرایط بیمار ساعات کار پرستار میتواند متفاوت باشد. گاهی سالمند سالم است و تنها نیاز به همدم و هم صحبت دارد، در این صورت پرستار میتواند به صورت ساعتی نزد سالمند بیاید و ساعاتی از شبانه روز از او مراقبت کند. گاهی نیز عزیزان سالمند از او مراقبت میکنند و تنها برای ساعاتی از روز که سرکار هستند یک پرستار ساعتی یا نیمه وقت استخدام میکنند. اما گاهی فرد سالمند بیمار یا ناتوان است و قدرت رسیدگی به خود یا امور خود را ندارد یا وضعیتی بحرانی دارد. در این صورت فردی به عنوان پرستار برای مراقبت تمام وقت و 24 ساعته استخدام میشود.

وظایف پرستار سالمند در منزل

رعایت بهداشت شخصی

برخی از سالمندان توانایی رسیدگی به امور نظافتی خود را ندارند. پرستار باید در این شرایط با شکیبایی و ملایمت وظیفه رسیدگی به بهداشت او را به عهده بگیرد و در صورت لزوم به نظافت بیمار بپردازد. 

مدیریت داروهای سالمند

برخی از سالمندان حافظه ضعیفتری دارند و ممکن است ساعات و نام داروهای خود را فراموش کنند یا از مصرف آنها خودداری کنند. پرستاران به داروهای تجویز شده توسط پزشک برای سالمند آگاه هستند و ساعات مصرف آنها را به سالمند یادآوری میکنند. 

تهیه غذاهای سالم

از دیگر وظایف پرستار سالمند در منزل تهیه غذاهای سالم و تازه برای او و جلوگیری از مصرف غذاهای چرب، پرنمک، سرخ کردنی و فراوری شده توسط سالمند است. گرفتن آب میوه های تازه، پختن غذاهای سبک و مقوی مانند سوپ یا فرنی و غذاهای کم گوشت میتواند از وظایف پرستار در این زمینه باشد.

همراهی با سالمند

روحیه شاد و امیدوار در بهبود بیماریهای مختلف تاثیرات شگفت انگیز و ثابت شده ای دارد. پرستار علاوه بر نگهداری از سالمند در منزل و مراقبت از شرایط جسمانی او باید برای بهبود وضعیت روحی بیمار نیز تلاش کند. میتواند این کار را با هم صحبتی با بیمار یا همراهی با او در تماشای عکس و فیلم، پیاده رو، مطالعه یا خرید انجام دهد.

پرستار سالمند چه وظایفی دارد؟

کنترل علائم حیاتی بیمار

علائم حیاتی فرد سالمند مانند قند خون، فشار خون، میزان اکسیژن خون و ضربان قلب باید به صورت مرتب توسط پرستار چک شود. در صورت مشاهده موارد خطرناک باید عکس العملی سریع داشته باشد و بیمار را به سرعت به اورژانس برساند و عزیزان او را خبر کند.

رسیدگی به ظاهر بیمار

یکی دیگر از وظایف پرستاران سالمند در منزل رسیدگی به وضع ظاهری بیمار است. این کار روحیه پرستار و بیمار را شاداب میکند. پرستار میتواند لباسهای سالمند را عوض کند، ناخنهای او را کوتاه کند و موهای او را شانه بزند و مرتب کند.

مزایای استخدام پرستار سالمند در منزل

 • تمرکز پرستار روی بیمار
 • کنترل رژیم غذایی سالم برای بیمار
 • همراهی با بیمار در برخی امورات مانند پیاده روی یا گردش
 • آرامش بیمار
 • کمک به استحمام بیمار
 • رسیدگی به امور شخصی و بهداشتی بیمار

پرستار سالمند چه شرایطی باید داشته باشد؟

 • پرستار سالمند باید تند و تیز باشد
 • روحیه سرحالی داشته باشد
 • آرام و صبور باشد
 • دلسوز و مهربان باشد
 • مودب و مورد اعتماد باشد

استخدام پرستار سالمند در منزل

وظایف پرستار سالمند در منزل و شرایط پرستار را برای شما شرح دادیم. حال برای استخدام پرستاری با این ویژگیها باید به دنبال مراکز پرستاری معتبر باشید. یکی از مراکزی که سابقه بسیار درخشانی در زمینه انواع خدمات پرستاری دارد، آژانس پرستاری چتر فیروزه ای میباشد. چتر فیروزه ای با در اختیار داشتن نیروهایی با انگیزه، شاداب و سرحال، مهربان، مورد اعتماد و با تجربه خیال شما را از بابت مراقبت از عزیزانتان کاملا راحت میکند.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید