X

نوروپاتی در سالمندان از علائم تا درمان

۰۲۶۳۲۲۸۱۹۴۹ دفتر مرکزی
نوروپاتی در سالمندان

نوروپاتی بیماری اعصاب محیطی است. اعصابی که به نخاع و مغز وارد میشود اعصاب حسی و آنهایی که خارج میشوند را حرکتی میگویند.

مهرآوران چتر فیروزه ای
مهرآوران چتر فیروزه ای

نورو یا نورون به معنی عصب و پاتی به معنی آسیب است. بنابراین نوروپاتی به معنی آسیب به رشته های عصبی بدن میباشد. این بیماری در افراد و سالمندان مختلف به شکلهای متفاوتی بروز میکند و ممکن است در هر فرد علائم مختلفی ایجاد کند. بیماری نوروپاتی باید به سرعت کنترل و درمان شود تا منجر به ناتوانی فرد نشود. این بیماری در افراد دیابتی شایعتر است. در این مقاله میخواهیم به بررسی نوروپاتی در سالمندان، علائم، تشخیص و درمان آن بپردازیم. 

نوروپاتی در سالمندان

نوروپاتی بیماری اعصاب محیطی است. اعصابی که به نخاع و مغز وارد میشود اعصاب حسی و آنهایی که خارج میشوند را حرکتی میگویند. هر گاه این اعصاب با هم آسیب ببینند در حس و حرکات بیمار اختلالاتی ایجاد میشود. 

نوروپاتی در سالمندان

انواع بیماری نوروپاتی

نوروپاتی محیطی

این نوروپاتی میتواند منجر به از دست رفتن حس در پاها شود.

نوروپاتی متقارن محیطی

شایعترین نوع نوروپاتی دیابتی است که میتواند دستها و پاها را درگیر کند.

نوروپاتی اتونومیک

این نوع نوروپاتی در اعمال غیر ارادی بدن مانند هضم و ادرار تاثیر میگذارد و علائمی مانند دل درد، تهوع، ناراحتیهای گوارشی و سردرد ایجاد میکند.

نوروپاتی پروگزیمال

به شاخه های عصبی خاصی مانند پاها یا قفسه سینه آسیب میزند و منجر به درد این قسمتها میشود.

مونونوروپاتی

این نوع بیماری نوروپاتی میتواند بر همه عصبهای فرد اثر بگذارد.

علائم بیماری نوروپاتی در سالمندان

علائمی که نوروپاتی ایجاد میکند به نوع عصب درگیر شده بستگی دارد. در مواردی ممکن است سالمند در حرکات خود دچار مشکل شود. در این هنگام قدرت عضلات کم میشود و بیمار در حرکات دست و پا مانند راه رفتن یا برداشتن چیزی با دست دچار ناتوانی میشود. 

در مواردی ممکن است علائمی از قبیل مور مور شدن یا گز گز کردن دست و پا در فرد ظاهر شود. گاهی این بی حسی آنقدر شدید است که فرد بیمار متوجه صدمه دیدن دست یا پای خود نمیشود. در مراحل شدیدتر ممکن است ناراحتیهایی در مثانه، قلب و دستگاه گوارشی بیمار بروز کند.

در برخی بیماران ناراحتی های احشایی دیده میشود. در این مورد تست خاصی از بیمار گرفته نمیشود و تنها شرح حالی از علائم بیمار مورد ارزیابی قرار میگیرد. در این صورت بیمار ناراحتیهایی از قبیل یبوست، اسهال، اختلال در بلع، تعریق شدید، بی اختیاری در ادرار، کاهش وزن و از دست دادن اشتها و کم خونی را تجربه میکند. 

برخی از سالمندان مبتلا به نوروپاتی هم از کاهش دید، تاری دید، ضعف شنوایی و بی حسی یک طرفه شکایت دارند. 

تشخیص بیماری نوروپاتی

زمانی که پزشک بیمار نوروپاتی را معاینه میکند، در اندام های انتهایی او متوجه ضعف میشود. برای اطمینان تستی از بیمار گرفته میشود که کاهش رفلکسهای اتری را نشان دهد. برای مواردی که اعصاب حسی در سالمند درگیر شده باشد، تست حسی گرفته میشود. برای مثال جسمی نوک تیز مانند سوزن را روی بدن سالمند فشار میدهند تا متوجه حس بیمار بشود.

عوامل ایجاد نوروپاتی در افراد سالمند

از مهمترین عوامل ایجاد بیماری نوروپاتی در سالمندان، بیماریهای متابولیکی میباشد و دیابت مهمترین بیمای متابولیکی به شمار میرود. از عوامل دیگری که در ابتلای سالمند به بیماری نوروپاتی تاثیر دارد میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کم کاری تیروئید
  • بیماری های روماتیسمی
  • بیماری های قلبی عروقی
  • برخی کم خونی ها
  • سندروم گیلن باره 
  • ویروس زونا

عوامل ایجاد نوروپاتی در سالمندان

درمان بیماری نوروپاتی

درمان بیماری نوروپاتی به عامل ایجاد کننده آن برمیگردد. برای مثال در سندروم گیلن باره به دنبال عفونت ایجاد میشود، خون را تصفیه میکنند یا از آنتی بادی استفاده میکنند. پس از درمان بیماری های ایجاد کننده نوروپاتی، علائم بیمار کم کم از بین میرود یا کاهش پیدا میکند.

یکی از بهترین اقداماتی هم که میتواند در کاهش علائم نوروپاتی در افراد سالمند کمک کننده باشد، فیزیوتراپی میباشد. فیزیوتراپی به ترمیم عصب کمک میکند و عضلاتی که دچار آتروفی شده اند را به حالت اول برمیگرداند.

مراقبت از سالمندان مبتلا به بیماری نوروپاتی

در صورتی که نوروپاتی در سالمندان به درجه شدیدی برسد و ناتوانایی هایی برای فرد مسن ایجاد کند، باید فردی باشد تا از او مراقبت کند. دادن به موقع داروهای بیمار، دادن غذاهای سالم به بیمار و کمک به امور شخصی بیمار از وظایف فردی میباشد که از سالمند مبتلا به نوروپاتی نگهداری میکند. بهترین اقدام برای مراقبت موثر از این بیماران، استخدام پرستار میباشد.

برای استخدام پرستار سالمند میتوانید به نیروهای با تجربه، حرفه ای، دلسوز، کارآزموده و مورد اعتماد چتر فیروزه ای اعتماد کنید. آژانس پرستاری چتر فیروزه ای با سالها تجربه درخشان و کسب اعتبار از مشتریان محترم خود، در زمینه انواع خدمات پرستاری در خدمت شما عزیزان میباشد. امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید