X

چاقی در سالمندان و روش های جلوگیری از آن

۰۲۶۳۲۲۸۱۹۴۹ دفتر مرکزی
راه های پیشگیری از چاقی در سالمندان

چاقی در سالمندان به عوامل مختلفی بستگی دارد یکی از علت های اصلی آن میتوان به کم تحرکی در سالمندان اشاره کرد. اضافه وزن در سالمندان باعث ایجاد بیماری های مختلفی از جمله بیماری قلبی، سرطان و... میشود. در ادامه راه های پیشگیری از چاقی در سالمندان را گفته ایم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

مهرآوران چتر فیروزه ای
مهرآوران چتر فیروزه ای

چاقی در سالمندان

 چاقی می تواند در هر سنی رخ بدهد اما افراد سالمند بیشتر در معرض خطر چاقی هستند. با افزایش سن سیستم ایمنی ضعیف تر میشود به همین خاطر سالمندان نسبت به افراد دیگر در برابر انواع بیماری ها آسیب پذیرتر می باشند و چاقی وضعیت را برای افراد مسن بدتر می کند. ما در این مقاله به تمام سوالات شما در رابطه با چاقی در سالمندان پاسخ داده ایم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

علت های مهم چاقی در سالمندان چیست؟

چاقی ممکن است به دلایل مختلف برای سالمندان باشد. چاقی در افراد مسن با کاهش کیفیت کلی زندگی مرتبط بوده است که نگرانی اصلی در افراد سالمند و خانواده ها ایجاد میکند. سالمندان امکان دارد دچار بیماری های متعددی بشنوند که کیفیت زندگی آنها را کاهش بدهد و چاقی در افراد مسن فقط بار دیگری را بر دوش آنها نیز میباشد. علت های مختلفی برای چاقی در سالمندان وجود دارد که مهمترین آن ها شامل:

ژنتیک

تحقیقات نشان میدهد که تقریبا سه چهارم خطر ابتلا به چاقی در سالمندان را به ژنتیک نسبت داد.

شیوه زندگی کم تحرکی

کم تحرکی به شدت با افزایش وزن و چاقی در سالمندان مرتبط است. بی تحرکی علاوه بر چاقی در سالمندان امکان وجود بیماری های مختلفی همچون فشار خون بالا، بیماری های قلبی، سکته مغزی و.... است.

رژیم غذایی نامناسب

یکی از علت های اصلی چاقی در سالمندان رژیم نامناسب آن ها است. افراد مسنی که رژیم غذایی آنها حاوی غذاهای پرکالری فرآوری شده  است اما ارزش غذایی آن ها کم است بیشتر در معرض خطر ابتلا به چاقی میباشند بنابراین خانواده ها و پرستار سالمند در کرج باید رژیم غذایی مناسب برای سالمند خود انتخاب کنند.

مصرف دارو های خاص

بسیاری از دارو ها وجود دارند که مصرف آن ها اضافه وزن یا چاقی برای سالمندان می آورد این دارو ها شامل:

  • دارو های ضد تشنج
  • داروهای ضد افسردگی
  • داروهای قند خون
  • بتا بلاکرها 
  • استروئیدها

راه های پیشگیری از چاقی در سالمندان

همان طور که در ابتدای مقاله گفتیم اضافه وزن میتواند سلامت سالمند را به خطر بی اندازد به همین خاطر پیشگیری از چاقی یک اقدام ضروری است. راه های پیشگیری از چاقی در سالمندان شامل:

راه های پیشگیری از چاقی در سالمندان

ورزش

همان طور که گفتیم یکی از دلایل چاقی در سالمندان کم تحرکی است به همین خاطر پرستار سالمند یا اعضای خانواده باید هر روز با سالمند ورزش بکنند. افراد مسن در حالت کلی باید سالمندان باید حدود 30 دقیقه در طول روز ورزش کنند.

خواب کافی برای سالمندان

تمامی انسان ها باید در 6 تا 8 ساعت بخواند زیرا خواب به بدن انسان زمان لازم برای تجدید قوا و انرژی مجدد را میدهد. یکی از دلایل چاقی در سالمندان نخوابیدن یا عدم خواب کافی در افراد مسن است.

مدیتیشن برای چاقی در سالمندان

از جمله مزیت های مدیتیشن  میتوان به کاهش افسردگی، رسیدن به تمرکز بهتر در زندگی و ... اشاره کرد. مدیتیشن روشی موثر برای کاهش وزن و تغییر عادات غذایی می باشد؛ بنابراین در کنار ورزش، سالمندان باید 15 تا 20 دقیقه روزانه مدیتیشن کنند.

خطرات احتمالی برای چاقی در سالمندان چیست؟

زمانی که چاقی به موقع درمان نشود میتواند خطراتی را برای سالمند شما بوجود بیاورد. در چنین مواقعی سالمندان مبتلا به چاقی امکان دارد با مشکلات جدی سلامتی روبه رو شوند. پس به همین دلیل است که می گویند چاقی یک بیماری نیست بلکه مادر هر بیماری است. در ادامه 5 خطر اصلی چاقی در سالمندان را برای شما گفته ایم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید:

آیا چاقی میتواند باعث دیابت بشود؟

تحقیقات نشان میدهد که چاقی در سالمندان باعث بروز دیابت نوع دو میشود.

آیا چاقی خطر بیماری های قلبی را افزایش می دهد؟

یکی از بیماری هایی که امکان دارد سالمند شما دچار آن بشود بیماری های قلبی است. چاقی در سالمندان با عوارض قلبی متعددی مانند فشار خون بالا، سکته مغزی، سندروم متالولیک و... افزایش میدهد.

آیا چاقی منجربه سرطان میشود؟

زمانی که چاقی در سالمندان به طور غیرعادی افزایش می یابد، می تواند منجر به سرطان بشود. به گفته داشنمندان، سلول‌ چربی می تواند بر فرآیندهای بدن که رشد سلول‌های سرطانی را تنظیم می‌کند، تأثیر بگذارند و به همین خاطر باعث ایجاد سرطان در سالمندان بشود.

استخدام پرستار سالمند در کرج

افراد سالمند به دلیل وجود بیماری های مختلفی نیاز به مراقبت و نگهداری دارند اما از آنجایی که بسیاری از خانواده ها به دلیل شاغل بودن نمیتوانند از سالمند خود مراقبت و نگهداری کنند به همین خاطر یکی از خدمات شرکت چترفیروزه ای اعزام پرستار سالمند در کرج است. شما میتوانید برای استخدام پرستار سالمند در منزل با شرکت ما تماس بگیرید و با کارشناسان ما صحبت کنید.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید