علت تورم دست چپ در سالمندان

۰۲۶۳۲۲۸۱۹۴۹ دفتر مرکزی
علت تورم دست چپ در سالمندان

علت های زیادی برای تورم دست چپ یا راست سالمندان وجود دارد اما یکی از دلایل اصلی آن میتوان به وجود بیماری آرتریت اشاره کرد. در ادامه تمامی علت های ورم دست  در سالمندان و روش درمان آن را برای شما گفته ایم با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

مهرآوران چتر فیروزه ای
مهرآوران چتر فیروزه ای

علت تورم دست چپ در سالمندان

زمانی که تورم دست ایجا میشود نادید گرفتن آن به خصوص که همراه با درد باشد کار بسیار سختی است. تورم دست چپ باعث میشود نگه داشتن اشیا یا انجام فعالیت با این دست دشوار تر شود و به همین خاطر نیاز به مراقبت و نگهداری دارند. در برخی از سالمندان این تورم دست چپ ایجاد میشود که علت های مختلفی دارد که در ادامه تمامی این علت ها را با هم بررسی میکنیم. اگر سالمند شما دچار تورم دست شده است و نمیتواند فعالیت های روزانه خود را انجام بدهد میتوانید برای مراقبت و نگهداری از او پرستار سالمند در کرج استخدام کنید.

تورم دست چپ یا راست معمولا به علت احتباس مایعات، آرتریت، افزایش دمای بدن یا... ایجاد میشود که برخی از این دلایل به خودی خود بهبود می یابند اما برخی دیگر بعد از مدتی میتوانند به ساختار دست آسیب برسانند و عوارض متفاوتی برای افراد سالمند داشته باشند. امکان دارد تورم دست چپ یا راست در سالمندان نشان دهنده یک بیماری زمینه ای باشد که هر چه سریع تر باید به دکتر مراجعه کنید.

علل مختلف تورم دست در سالمندان

همان طور که در ابتدای مقاله گفتیم تورم دست در سالمندان ممکن است علت های مختلفی داشته باشد این علت ها شامل:

 •  آرتریت

یکی از دلایل اصلی تورم دست ها و انگشتان آرتریت است. این بیماری یک التهاب در مفاصل است که باعث تورم و درد در دست ها میشود اگر به موقع این بیماری را رفع نکنیم تورم دست بیشتر میشود و انجام فعالیت های روزانه بسیار دشوار میشود. آرتریت انواع مختلفی دارد که شامل:

 1. استئوآرتریت
 2. آرتریت روماتوئید
 3. آرتریت پسوریاتیک
 4. نقرس 

علل مختلف تورم دست در سالمندان

 • عفونت

یکی از دلایل اصلی ایجاد تورم دست میتواند عفونت باشد که این تورم همراه با قرمز شدن دست همراه است. عفونت ها میتوانند پوست، ناخن، مفاصل و... را درگیر کنند به همین خاطر اگر این تورم را در سالمند خود مشاهده کردید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

 • ورم لنفاوی

ورم لنفاوی یا لنف ادم یک بیماری است که تورم ناشی از آن موجب از کار افتادن دستگاه لنفاوی میشود. دستگاه لنفاوی یکی بخش های مهم سیستم ایمنی افراد است که کار این دستگاه دفع مواد اضافی و زائد و سموم بدن است. عملکرد اصلی این دستگاه حمل و نقل  مایعات حاوی گلبول سفید خون در بدن است.

از دیگر علت های ورم دست و پا میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

 • بیماری های کلیوی
 • مصرف نمک زیاد
 • مصرف کربوهیدارت زیاد
 • جراحی و آسیب دیدگی ها

روش های کاهش ورم دست در سالمندان

بعد از دانستن علت های ورم دست در سالمندان زمان آن رسیده است که روش های کاهش ورم دست را برای شما عزیزان بگوییم  البته قبل از انجام این حرکات بهتر است که با پزشک مشورت بکنید.

روش های کاهش ورم دست در سالمندانf

 1. حرکت دادن عضلات
 2. مرطوب نگه داشتن ناحیه ورم
 3. فشرده سازی اندام درگیر ورم
 4. استفاده از باند
 5. استفاده از کیسه آب گرم در دست ها
 6. ورزش کردن
 7. مصرف آب زیاد

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

بسیاری از خانواده ها یا پرستار سالمند این سوال برایشان پیش می آید که چه زمانی سالمند خود را به پزشک ببریم؟

 • اگر تورم به طور مکرر رخ داده است یا بعد از روش های درمان برطرف نشد.
 • در زمان قدیم سالمند دچار مشکلات مرتبط با غدد لنفاوی بوده است.
 • سابقه ابتلا به بیماری های کلیوی را دارد.
 • علاوه بر تورم، قرمزی و درد دست را دارد


امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید