دلایل استفراغ در کودکان چیست؟

۰۲۶۳۲۲۸۱۹۴۹ دفتر مرکزی
دلایل استفراغ در کودکان چیست؟

استفراغ در کودکان دلایل زیادی دارد که در ادامه با هر کدام از آن ها آشنا میشویم. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

مهرآوران چتر فیروزه ای
مهرآوران چتر فیروزه ای

دلایل استفراغ در کودکان چیست؟

عوامل زیاد و گوناگونی باعث بروز استفراغ و تهوع در کودکان و نوزادان می‌شود اما یکی از دلایل اصلی آن، گاستروانتریت ویروسی (gastroenteritis) است. این بیماری نوعی التهاب معده و روده‌ است که در کودکان رخ میدهد.

گاستروانتریت یکی از بیماری  های ویروسی دستگاه گوارش است که می‌تواند عامل باکتریایی هم داشته باشد. علاوه بر گاسترو که از دلایل اصلی وقوع استفراغ  در کودکان است، دلایل دیگری هم در این زمینه وجود دارند. این دلایل شامل:

 1. حساسیت غذایی
 2. مسمومیت
 3. اسهال و استفراغ در کودکان و نوزادان
 4. تب
 5. مشکلاتی همانند آپاندیسیت
 6. عفونت ادراری
 7. سرماخوردگی
 8. انسداد روده
 9. دیابت

علائم استفراغ در کودکان

استفراغ معمولاً نشانه‌های دیگری هم در کودکان دارد. برای مراجعه به پزشک، باید تمام علائم کودکان را زیر نظر بگیرید و برای تشخیص بهتر با متخصص درمیان بگذارید. این علائم استفراغ در کودکان شامل:

 • درد شکم
 • اسهال
 • تب
 • سردرد
 • سرفه
 • مشکلات تنفسی

علائم استفراغ در کودکان

استفراغ نوزادان

نوزادان هم بعد از شیرخوردن، کمی شیر را بالا می‌آورند. به این حالت رفلاکس می‌گویند البته این استفراغ کاملا طبیعی است.

زمانی که استفراغ در حالت عادی  رخ می‌دهد، به شکم نوزاد فشار وارد می‌شود و انقباضاتی در آن رخ می‌دهد که با خروج مواد از معده همراه است.

استفراغ کودک بعد از مصرف دارو

دستگاه بلع کودکان تکمیل نشده است و به همین خاطر در هنگام نوشیدن  دارو دچار تهوع و استفراغ می‌شوند.  در صورتی‌که  کودک شما داروهای که مصرف میکند را  استفراغ میکند، لازم است بعد از مدتی دارو را به کودک بدهید.

استفراغ کودکان بعد از خوردن غذا

دلایل زیادی برای بالا آوردن کودکان بعد از خوردن غذا وجود دارد.  یکی از  این دلایل  که در بالا به آن اشاره کردیم می‌تواند عفونت ویروسی گاسترو باشد. حساسیت‌های غذایی واکنش‌هایی با خود به همراه می‌آورند. مشکلات معده همچون رفلاکس هم چنین علائمی دارند. پس اگر کودک شما بعد از مصرف غذا بالا می آورد سریعا به پزشک مراجعه کنید. اگر به دلایل زیادی پرستار کودک در کرج استخدام کرده اید میتوانید از تجربه های آن ها استفاده کنید برای اطلاعات بیشتر با شرکت چترفیروزه ای تماس بگیرید.

استفراغ کودکان با معده خالی

اگر کودک شما بعد از چند ساعت غذایی نخورد احتمال استفراغ وجود دارد البته این استفراغ اصلا جای نگرانی نیست و شما با غذا دادن به کودک میتوانید آن را درمان کنید.

استفراغ خون در کودکان

خونریزی ناحیه دستگاه گوارش در اثر تحریک و زخم میتواند  همراه با استفراغ خونی باشد در چنین لحظاتی بهتر است پرستار کودک در کرج یا والدین کودک را هرچه سریع تر به دکتر متخصص ببرند.

استفراغ زرد یا سبز رنگ کودک

اگر کودکان شما استفراغ زرد یا سبز رنگ میکنند باید بدانید که فرزند شما در حال استفراغ صفرا در بدن است. این مایع سبز رنگ در کبد تولید میشود و در صفرا نگهداری میشود. زمانی این استفراغ اتفاق می افتد که معده کودک خالی باشد.

زمان مراجعه به پزشک

 زمانی که کودک شما علائم زیر را داشت بایدهرچه سریع تر به پزشک مراجعه کنید. این نشانه ها شامل:

 • درد شدید در ناحیه شکم
 • وجود خون در استفراغ
 • سردرد شدید
 • اسهال مداوم
 • ادرار نکردن
 • متورم شدن شکم
 • تب بالا
 • بی آبی شدید بدن

درمان استفراغ در کودکان

درمان استفراغ در کودکان

پزشکان متخصص برای تشخیص و بررسی وضعیت استفراغ و تهوع کودکان و نوزادان  از آزمایش‌هایی همچون ادرار و خون در کنار عکس‌برداری با اشعه ایکس، سونوگرافی کمک می‌گیرند.

درمواقعی وضعیت کودک بسیار جدی است که پزشک عمومی نمیتواند آن را درمان کند به همین خاطر در چنین شرایطی از متخصصان گوارش، آلرژی و مغز و اعصاب کمک میگیرند.

در بسیاری از مواقع، برای درمان استفراغ و تهوع کودکان نیاز به مراجعه به پزشک وجود ندارد. مراقبت‌های خانگی معمولاً کودکان را درمان میکند.  یکی از نکات مهم که در مراقبت از کودکان در چنین شرایطی باید رعایت کنید این است که به فرزند خود مایعات زیاد بدهید.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید