ساکشن بیمار در منزل کرج - انجام انواع ساکشن به صورت شبانه روزی

۰۲۶۳۲۲۸۱۹۴۹ دفتر مرکزی
انجام انواع ساکشن در منزل کرج

خدمات ساکشن تراپی در منزل توسط مرکز پزشکی و پرستاری چتر فیروزه‌ای به صورت شبانه روزی توسط پزشکان و پرستاران با تجربه ارائه می‌گردد. 

مهرآوران چتر فیروزه ای
مهرآوران چتر فیروزه ای

یکی از مهم‌ترین خدمات پزشکی و پرستاری، انجام انواع ساکشن در منزل است که مورد نیاز برخی از افرادی که شرایط جسمانی خاصی دارند می‌باشد. به عنوان نمونه ممکن است افرادی با مشکلات تنفسی روبرو شوند. در این شرایط، لازم است پرستاران باتجربه و کارآزموده بر بالین این افراد حاضر شوند. به دلیل میزان اهمیتی که انجام خدمات ساکشن برای بیماران دارد، در این مقاله از وب سایت چتر فیروزه‌ای، به بررسی ساکشن، انواع آن، نحوه انجام ساکشن و.. می‌پردازیم. 

ساکشن چیست؟

ممکن است ترشحاتی در قسمت گلو، حلق و یا ریه بیمار ایجاد شود. برای از بین بردن ترشحاتی که ایجاد شده است یا خونی که در دهان جمع شده است و هم‌چنین به منظور حفظ رطوبت دهانی، ساکشن انجام می‌شود. هنگامی که ترشحات که در دهان ایجاد می‌شود راه رسیدن اکسیژن به ریه‌ها کاهش می‌یابد و در مواردی نیز قطع می‌شود. با توجه به اینکه عمل ساکشن در منزل نیاز به مهارت بالایی دارد باید توسط پزشک یا پرستار باتجربه و آموزش دیده که به وسایل و تجهیزات به روز مجهز باشند انجام گیرد. ارائه خدمات ساکشن به صورت شبانه روزی در منزل از جمله خدمات مرکز پزشکی و پرستاری چتر فیروزه‌ای می‌باشد. 

خدمات ساکشن در منزل کرج

ساکشن در منزل کرج- چتر فیروزه ای

ساکشن یک دستگاه برقی است که ترشحات داخل دهان و ریه را بیرون می‌کشد. در صورتی که ترشحاتی در قسمت دهان و گلو وجود داشته باشد و فرد نتواند این ترشحات را خارج کند، از طریق این دستگاه، ترشحات خارج می‌شود. کاربرد ساکشن در مواقعی است که ترشحات در گلوی بیمار زیاد باشد و راه دیگری برای خارج کردنش نباشد و یا اینکه راه تنفس بیمار قطع شده باشد. افرادی که رفت و آمد در ترافیک و جابجایی برایشان دشوار است می توانند از خدمات ساکشن در منزل کرج مرکز چتر فیروزه‌ای بهره‌مند شوند. 

مزایای انجام ساکشن در منزل

 1.  حضور در محیط امن خانه و وجود خانواده در کنار فرد

 2. دور بودن از آلودگی‌های هوا 

 3. کاهش استرس و حفظ روحیه بیمار

 4. عدم ابتلا به بیماری‌های واگیردار

 5. کاهش استرس و ترس کودک هنگام ساکشن

 6. تمرکز بیشتر کارشناس در منزل

 7. استراحت در منزل به جای منتظر ماندن در صف‌های طولانی بیمارستان

انواع دستگاه ساکشن

از جمله خدماتی که همراه با ویزیت پزشک در منزل می‌تواند مورد درخواست واقع شود، ارسال دستگاه‌ها و تجهیزات ساکشن است. دستگاه ساکشن دو نوع دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم:

دستگاه ساکشن مرکزی

این نوع از دستگاه‌ها به زمین و تجهیزات بیمارستانی متصل هستند و بسیار سنگین می‌باشند. برای استفاده از این دستگاه‌ها باید به بیمارستان یا کلینیک مراجعه شود.

دستگاه ساکشن پروتابل

دستگاه ساکشن پروتابل قابل حمل است، سبک است و دارای مخزن‌های قابل تعویض می‌باشد. برای انجام خدمات ساکشن در منزل، از این نوع دستگاه استفاده می‌شود. 

کاربرد و موارد استفاده از ساکشن در منزل  

 • خارج کردن و پاکسازی ترشحاتی که راه تنفسی بیمار را بسته است

 • پاکسازی کردن مجاری تنفسی از خون

 • خارج کردن مجاری تنفسی از بزاق

 • پاکسازی مجاری تنفسی از استفراغ

 • حذف مایعات از مجرای تنفسی

نحوه انجام ساکشن بیمار در منزل چگونه است؟ 

نحوه انجام ساکشن در منزل- چتر فیروزه ای

انجام مراحل ساکشن بیمار در منزل همانند اقدامات بیمارستانی است. در مرحله اول باید وسایل و تجهیزات از قبیل دستگاه مکنده، سوند مکش تمیز و کیسه احیا بر بالین بیمار آماده شود. در مرحله بعد ، راه اندازی دستگاه انجام می‌گیرد. اتصالات برقی و مسیر ساکشن، میزان مکش دستگاه و لوله باید چک شود. میزان مکش دستگاه باید تنظیم گردد که ضعیف نباشد. سپس نوبت به قرار دادن سوند مکش است که از این طریق، لوله به کاتتر وصل می‌شود.

در ادامه این مراحل، سوند مکنده به لوله اتصال بلند وصل می‌شود و دستگاه روشن می‌شود. سوند در ورودی نای قرار می‌گیرد. به آرامی سوند در داخل نای حرکت داده می‌شود تا جایی که مقاومت نای حس شود و در ادامه باید با فشار بیشتری لوله را در نای هدایت نمود. انقدر این مراحل ادامه پیدا می‌کند تا ترشحات خارج شود. سپس به آرامی، سوند را به سمت بالا و عقب بکشید و از گلوی بیمار خارج نمایید. لازم است این مراحل تا حدی ادامه یابد تا کلیه ترشحات خارج شود. 

انواع ساکشن تراپی در منزل 

ساکشن عمیق

 روش ساکشن عمیق غالبا در شرایط اضطراری انجام می‌گیرد هنگامی که ترشحات از دیگر روش‌ها قابل انجام نباشد و بیمار احساس تنگی نفس و خفگی نماید. در این روش، ترشحات از عمق مجرای تنفسی بیمار خارج می‌شود. 

ساکشن دهانی

ساکشن دهانی هنگامی انجام می‌شود که بیمار از طریق سرفه قادر به خارج کردن ترشحات نیست. 

ساکشن نای و گلو

هنگامی که ترشحات در پشت گلوی بیمار چمع شده است و مشکل تنفسی برای فرد ایجاد می‌نماید و نمی‌تواند به راحتی غذا بخورد، این ساکشن انجام می‌گیرد. 

ساکشن بینی

هنگامی که راه بینی از ترشحات مسدود شده باشد، توسط یک لوله نازک، ترشحات تخلیه می‌سود و مشکل تنفسی برطرف می‌گردد. 

ساکشن ریه در منزل

ساکشن ریه در منزل به منظور خروج ترشحات از گلو و دهان بیمار انجام می‌شود تا اکسیژن کافی به ریه فرد بیمار برسد. با توجه به حساسیت بالای این کار، لازم است پرستار باتجربه این کار را انجام دهد. در طی این امر، دستگاه ساکشن از طریق مکش، ترشحات و عفونت را از دهان فرد بیرون می‌کشد و بیمار می‌تواند به صورت عادی تنفس کند. این ترشحات در حدی است که به کمک سرفه از گلو خارج نمی‌شود. 

هزینه ساکشن در منزل کرج

هزینه انجام ساکشن در منزل کرج بسته به نوع خدمات همچون نوع دستگاه درخواستی، مسافت طی شده پرستار تا منزل بیمار، انجام آن توسط پزشک یا پرستار، دریافت دیگر خدمات و.. بستگی دارد. از طریق تماس با مرکز چتر فیروزه‌ای می‌توانید با کارشناسان در ارتباط باشد و کسب مشاوره نمایید. خدمات ساکشن به صورت شبانه روزی ارائه می‌گردد. امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید