پرستار سالمند وابسته به تخت

02632261203 تلفن تماس
پرستار سالمند وابسته به تخت در منزل

ارائه خدمات پرستاری و مراقبت از سالمندان وابسته به تخت یکی از خدمات مرکز چتر فیروزه ای است که توسط پرستارانی انجام میشود که با تجربه هستند و راه های ارتباط و پرستاری با این نوع سالمندان را به خوبی میدانند

مهرآوران
مهرآوران

در هر خانواده ای سالمندان عزیزی وجود دارند که نسبت به شرایط سنشان بیماری ها و مشکلاتی داشته باند و به خدمات پرستاری در منزل نیاز داشته باشند زیرا ممکن است قادر به خروج از خانه یا هر کار دیگری نداشته باشند پس فقط یک پرستار با تجربه در منزل میتواند برای سالمندان مفید باشد.

 

خدمات پرستاری از سالمندان وابسته به تخت در منزل

شاید اصطلاح سالمندان وابسته به تخت به گوشتان خورده باشد و در خانواده خود این مورد را داشته باشید.

سالمندان وابسته به تخت سالمندانی هستند که امکان حرکت حتی برای خروج از تخت خود را ندارند و در واقع هیچ کاری نمیتوانند انجام دهند و فقط باید در تخت خود بمانند.

خدمات پرستاری از سالمندان وابسته به تخت باید توسط یک پرستار سالمند با تجربه و کاربلد انجام شود که توانایی انجام کار های سالمندان اعم از حمام کردن و غذا دادن و غیره را به خوبی انجام دهد و همچنین راه و روش های ارتباط با این نوع سالمندان وابسته به تخت را به خوبی بلد باشد.

 

حمام کردن سالمندان وابسته به تخت در تخت خواب

پرستار سالمند وابسته به تخت

ابتدا گردن و بعد از تنه ی سالمند را می شویید و بعد از آن بازوها و زیر بغل

سپس برای راحت بودن سالمند بدنش را به سمت مخالف و روی یک پهلو بچرخانید تا به مهره های کمر سالمند فشاری وارد نشود و کمر او را تمیز کنید.

پس از کمر، پاها و سپس  نواحی تناسلی و مفاصل، زانو ها و آرنج ها را با دقت بشویید.

مهم است که فوراً بدن افراد مسن را خشک کنید تا به سرماخوردگی مبتلا نشوند.

توجه ویژه ای به نواحی دارای چین خوردگی پوست داشته باشید. خشک کردن نواحی مد نظر را بدون فشار و برای جلوگیری از عفونت های احتمالی باید صورت گیرد.

همچنین بسته به نوع پوست سالمند عزیزتان ، توصیه می شود از کرمهای مناسب برای حفظ هیدراتاسیون بدن ( رطوبت پوست ) استفاده کنند.

 

تغذیه سالمندان وابسته به تخت

در مراقبت و نگهداری از سالمندان داشتن رژیم غذایی متعادل بسیار مهم است تا از سلامتی مطلوبی برخوردار شوند. علاوه بر این ، توصیه می شود آخرین وعده غذایی روزانه ( وعده ی شام ) که توسط افراد سالخورده مصرف می شود ، در ساعات اولیه شب سرو شود، زیرا هضم غذا به صورت کلی بعد از عصر به سختی انجام می شود و پرستاری که موظف به نگهداری از سالمند می باشد حتما باید به این موضوع دقت داشته باشد که معده ی افراد مسن مشکلات بیشتری در هضم غذا دارد.

پس آخرین وعده غذایی را زود تر برای سالمند تهیه و سرو نمایند، به این ترتیب می توانند با آرامش استراحت نمایند. بسته به رژیم غذایی هر فرد، مصرف ماهی، گوشت سفید، روغن زیتون، حبوبات، میوه و سبزیجات توصیه می شود.

افراد مسن در معرض خطرات جسمی و روانی مختلفی قرار دارند. یکی از شایع ترین آنها امکان سقوط و یا افتادن از ارتفاع می باشد. به دلیل تحلیل عضلانی در سالمندان، قدرت بدنی آن ها کاهش می یابد و احتمال سقوط آن ها بیشتر می شود.

 

نکاتی برای جلوگیری از زخم بستر سالمندان وابسته به تخت

پرستاری از سالمند وابسته به تخت

 1. برای جلوگیری از زخم بستر، اسکار و یا تاول، هر 2 الی 3 ساعت یک بار موقعیت سالمند خود را عوض کنید و تغییر وضعیت بدهید، سایر مراقبت های مهم که در مراقبت از پوست سالمند باید مورد توجه قرار گیرد عبارتند از:
 2. توجه داشته باشید هنگام نظافت پوست سالمند از آب بسیار سرد یا خیلی گرم استفاده نکنید ، سعی کنید از آب ولرم استفاده نمایید .
 3. بسیاری از صابون ها دارای خاصیت بازی یا اسیدی می باشند که هر دوی آنها بر روی پوست های حساس سالمند واکنش شیمیایی نشان می دهند و ممکن است باعث بیماری های پوستی شوند پس بهتر است از صابون های خنثی و حاوی گلیسیرین استفاده کنید.
 4. از قرار دادن سالمند در معرض آفتاب طولانی مدت خودداری کنید و از محافظ در برابر آفتاب ( کرم های مخصوص ضد آفتاب با spf بالا) استفاده کنید.
 5. برای مراقبت از پوست در زمان نگهداری از سالمند، توصیه می شود که سالمند شما در روز تقریبا 2 لیتر آب آشامیدنی یا مایعات بنوشند تا رطوبت پوست وی حفظ شود .
 6. برای جلوگیری از تحریک شدن پوسن سالمندان، حتما به آن ها لباس های پنبه ای یا نخی سبک بپوشانید.

با این حال اگر سالمند وابسته به تخت مورد نظر به زخم بستر مبتلا شد میتوانید از خدمات درمان زخم بستر در منزل مجموعه ما استفاده کنید.

 

نکاتی مهم در خصوص پرستاری و مراقبت از سالمندان وابسته به تخت

 • نورپردازی مناسب  در پله ها، حمام، آشپزخانه و اتاق خواب داشته باشید.
 • مبلمان و وسایل غیر محکم را تعمیر کنید.
 • از تخت های استاندارد برای سالمند استفاده کنید.
 • فضای داخلی حمام و تخت خواب نباید کم باشد ( در صورت امکان از شلوغ نگه اشتن حمام و یا اتاق خواب سالمندان جلوگیری کنید )
 • از به هم ریخته بودن منزل و ریختن وسایل روی زمین جدا خودداری کنید.
 • کابل های برق باید به دیوارها وصل شوند.
 • اگر سالمند در راه رفتن مشکل دارد، حتی در خانه هم از عصا یا واکر استفاده نماید .

لازم بذکراست: کلیه مطالب و موضوعات ذکرشده دراین سایت جنبه اطلاع رسانی داشته و هنگام تماس ارتباط شما عزیزان به اپراتور وصل شده و بر اساس شرایط اعلام شده از طرف مخاطب موضوع شما به واحد مربوطه ذیصلاح شرکت مهرآوران و یا شرکت خدمات پرستاری نوین ارجاع داده خواهد شد و از طریق نفرات و گروه مربوطه پیگیری صورت خواهد گرفت خداراشاکرهستیم به پاس این موهبت الهی وبا تلاش وهمکاری کادر اداری و گروه های خدماتی ذیصلاح پس ازسالها تلاش و تجربه و سابقه ای درخشان توانسته ایم اعتمادی محکم در راستای خدمات رسانی در سطح استان بر پایه صداقت وتعهد کاری و مسولیت پذیری بیافرینیم.

امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
تماس بگیرید