پرستاری و مراقبت از بیماران و سالمندان پارکینسون در منزل

02632261203 تلفن تماس
پرستاری و مراقبت از بیماران و سالمندان پارکینسون در منزل

بیماری پارکینسون یک نوع بیماری است که باعث اختلال در اعصاب و ایجاد مشکلات عصبی میشود که روی رفتار و اعمال فرد تاثیر میگذارد که این افراد به خدمات پرستاری و مراقبت از بیمار و یا سالمند پارکینسون در منزل نیاز دارند

مهرآوران
مهرآوران

بیماری پارکینسون چیست؟

بیماری پارکینسون (PD) یک بیماری عصبی پیشرونده است که بطور عمده حرکت و جنبش بدن را تحت تاثیر قرار می دهد اما بر روی رفتار های شناختی نیز اثر می گذارد. بیماری پارکینسون از تخریب سلول های عصبی در بخشی از مغز ناشی می شود. بخش های مختلف مغز از طریق ارسال سیگنال هایی به یکدیگر، برای هماهنگی افکار، حرکات، احساسات و حواس با هم کار می کنند. یک ماده ی شیمیایی به نام دوپامین از یک گروه از سلول های مغز تولید می شود و برای حرکت طبیعی بدن ضروری است. هنگامی که آن سلول ها بمیرند، دوپامین دیگر تولید نمی شود و مغز نمی تواند برای حرکت بدن سیگنال ارسال کند. با از بین رفتن 50% از این سلول ها، علایم حرکتی پارکینسون در فرد آغاز می شود.

 

پرستاری و مراقبت از بیماران پارکینسون در منزل

متخصص و پرستار بیماران پارکینسون بسیار وظایف و مسئولیت‌های سختی دارد. پرستار پارکینسون مرکز دمرانی چتر فیروزه ای یک متخصص است که مهارت‌های اساسی رهبری بالینی، آگاهی پژوهشی، توسعه دانش پرستاری، دادن مشاوره و ارزیابی مراقبت در زمره‌ی وظایف او هستند. این نوع مشاوره و پشتیبانی حرفه‌ای برای افراد پارکینسون بسیار ارزشمند است. پرستارانی که می‌توانند وضعیت پیشرفت بیماری را کنترل کنند و توصیه‌هایی در مورد داروهایی که احتمال بروز عوارض شدید یا عوارض جانبی را دارند، نیز مفید هستند.
پرستاران پارکینسون به دلیل  لرزش های حاصل از این بیماری عصبی و تنظیم دارو برای مدیریت علائم آن نقش مهمی در مراقبت از افراد مبتلا ایفا می کنند. بیماری پارکینسون می تواند وضعیت افرادی را که این بیماری درآن ها پیشرفت می کند را آسیب پذیرتر کند و به عنوان افرادی که برای مدت طولانی زندگی می کنند، تغییرات بالینی در این گروه از بیمار بارز تر است. تجویز مکمل در حال حاضر به طور گسترده ای برای بیماران مبتلا به پارکینسون استفاده می شود. بنابراین مجموعه چتر فیروزه ای با ارائه خدمات پرستاری به خصوص پرستار بیمار در منزل  برای بیماری پارکینسون خدمتی مقرون به صرفه را تضمین می کند و توانایی ارائه بخش های کامل مراقبت، که نشان دهنده نقش گسترده پرستار کارآزموده است را نشان می دهد.
هنگامی که شما از یک فرد مبتلا به بیماری پارکینسون مراقب می کنید، برخی روزها باید به او در انجام کارهای روزانه کمک کنید. روزهای دیگر شما فقط باید به او زمان بدهید تا کارهایش را انجام دهد. چک لیست زیر می تواند زندگی را هم برای بیمار و هم پرستار منزل آسان کند.

 

پرستاری و مراقبت از سالمند پارکینسون در منزل

مراقبت از سالمندان پارکینسون

مراقبت از سالمندان مبتلا به بیماری پارکینسون برای اعضای خانواده بسیار سخت است و با پیشرفت بیماری سختی ناشی از مراقبت بیشتر نیز می شود. مراقبین سالمند نقش موثری در کمک به سالمندان دارای پارکینسون دارند. گزارشات و نکته هایی که آن ها عنوان می کنند می تواند کمک بزرگی به سالمند در زمینه بهبود رفاه و سلامت آن ها کند.

در مراحل ابتدایی بیماری سالمندان بیشتر از مراقبت های کلینیکی و پاراکلینیکی نیاز به حمایت عاطفی دارند. علائم و نشانه واحدی برای تمامی سالمندان مبتلا به پارکینسون وجود ندارد و علائم می تواند از فردی به فرد دیگر متغیر باشد. اما برخی از نشانه ها مانند لرزش، سفتی عضلات و کاهش سرعت در فعالیت ها از شایعترین نشانه های پارکینسون است.

این علائم با پیشرفت بیماری تشدید می شوند و باعث بروز اختلالاتی در عملکرد سالمند برای انجام فعالیت های روزمره زندگی می شوند. با پیشرفت بیماری میزان اضطراب و بروز اختلالات ارتباطی نیز بیشتر می شود.

پرستار سالمند در منزل مخصوصا سالمندان دارای پارکینسون نقش بسزایی ایفا می کند. این افراد با آگاهی از روند بیماری و مطلع بودن از ماهیت پیشرونده آن نیاز های سالمندان را پیش بینی و به رفع آن ها می پردازند.

 

وظایف پرستار بیمار و سالمند پارکینسون در منزل

مصرف منظم دارو ها : مصرف داروی سالمند در این بیماری برای کنترل علائم بسیار حساس است و مراقب باید در ساعات دقیق و مشخص دارو را به سالمند بدهد . در غیر این صورت با تاخیر هرچند اندک در زمان مصرف دارو علائمی مانند سفتی عضلات و لرز به شدت تشدید خواهند شد.

بررسی فعالیت فیزیکی و فیوزیوتراپی سالمند : جدید ترین تحقیقات نشان می دهند که ورزش در سالمندان مبتلا به آلزایمر به اندازه مصرف دارو موثر است.

توجه به علائم و نشانه ها : یک مراقب سالمند مجرب باید به کوچکترین تغییرات در وضعیت سلامتی سالمند حساس باشد و فورا آن ها به پزشک گزارش دهد.

توجه به تغییر روحیه : افسردگی در سالمندان مبتلا به پارکینسون بسیار شایع است و علاوه بر آن استرس و اضطراب و انکار در این افراد به وفور مشاهده می شود.

توجه به اختلالات خواب : داروهای مصرفی در بیماری پارکینسون می تواند منجر به خواب بیش از اندازه در طول روز و در نتیجه بیداری شبانه در سالمندان شود.

 

علائم و نشانه های بیماری پارکینسون 

 • کند شدن حرکات
 • بوجود آمدن لرزش در دست و پا در حالت استراحت
 • از بین رفتن تعادل بدن
 • سفت شدن ماهیچه ها و خشک شدن دست و پا
 • اختلال در حرف زدن
 • تغییر در صدای فرد ( بم و ضعیف شدن صدا )
 • حالت طبیعی صورت فرد از بین می رود ( خیرگی چشم  و ثابت شدن صورت)
 • در هنگام جویدن و بلعیدن غذا دچار اختلال می شوند.
 • فرد دچار آبریزش دهان می شود.
 • دچار افسردی می شود.
 • عصبانیت فرد بالا می رود.
 • حافظه کوتاه مدت آن دچار مشکل می شود و اطلاعات جدید را نمی تواند بخاطر بیاورد.
 • از بین رفتن حس بویایی

 

راه های جبوگیری از ابتلا به پارکینسون

 1. مصرف کافئین
 2. مصرف چای سبز
 3. مصرف فلفل
 4. مصرف سبزیجات تازه و خام
 5. مصرف آنتی اکسیدان ها
 6. کنترل در مصرف آهن (نباید در مصرف آهن زیاده روی شود)
 7. کنترل مصرف منگنز ( نباید در مصرف منگنز زیاده روی شود)

 

نکاتی مهم درمورد پرستاری از بیمار پارکینسون

 • مصرف مرتب و به موقع داروها
 • رسیدگی به بهداشت و نظافت سالمند
 • کمک به استحمام
 • کمک کردن به سالمند در لباس پوشیدن
 • تغذیه مناسب برای سالمندان پارکینسونی

لازم بذکراست: کلیه مطالب و موضوعات ذکرشده دراین سایت جنبه اطلاع رسانی داشته و هنگام تماس ارتباط شما عزیزان به اپراتور وصل شده و بر اساس شرایط اعلام شده از طرف مخاطب موضوع شما به واحد مربوطه ذیصلاح ارجاع داده خواهد شد و از طریق نفرات و گروه مربوطه پیگیری صورت خواهد گرفت خداراشاکرهستیم به پاس این موهبت الهی وبا تلاش وهمکاری کادر اداری و گروه های خدماتی ذیصلاح پس ازسالها تلاش و تجربه و سابقه ای درخشان توانسته ایم اعتمادی محکم در راستای خدمات رسانی در سطح استان بر پایه صداقت وتعهد کاری و مسولیت پذیری بیافرینیم.

امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
تماس بگیرید