پرستاری از بیماران سکته مغزی و قلبی در منزل

۰۲۶۳۴۴۸۶۵۵۵ ساعت اداری
پرستاری از بیماران سکته ای در منزل

پرستاری از بیماران سکته مغزی و قلبی در منزل توسط پرستاران دلسوز و با تجربه همراه با تجهیزات ضروری و پیشرفته با مجموعه چتر فیروزه ای که به بهترین شکل ارائه میشود.

مهرآوران چتر فیروزه ای
مهرآوران چتر فیروزه ای

سکته مغزی چیست؟

مغز یکی اعضای حساس و آسیب پذیر بدن است و هنگامی که دچار اختلالی شود سریعا روی سایر اندام ها تاثیر میگذارد و نحوه عمل بدن انسان را مختل میکند.

سکته مغزی هم توقف جریان خود در مغز میباشد که روی خود مغز و سایر بخش های بدن تاثیر منفی میگذارد و مشکلاتی ایجاد میکند.

طبق تجربه و دانش و نظریات پزشکان و دانشمندان ، افرادی که از سکته مغزی جان سالم به در میبرند باید سریعا در منزل درمان شوند تا مشکلی ایجاد نشود و به همین علت ما خدمات پرستاری از بیمار سکته مغزی در منزل را ارائه میدهیم که یکی از مهم ترین خدمات پرستاری در منزل مجموعه چتر فیروزه ای میباشد.

 

پرستاری از بیمار سکته مغزی در منزل

مراقبت از بیمار سکته مغزی

اگر پرستاری و مراقبت از بیمار مخصوصا پرستاری از بیماران سکته مغزی در منزل را به مجموعه ما و پرستاران ما بسپارید ، ما میدانیم که مراقبت اصولی و درست از همان ابتدا بسیار روی روند بهبود بیمار سکته مغزی تاثیر میگذارد.

مهمترین نکته در پرستاری از بیمار سکته مغزی در منزل توجه به رفتار فرد بیمار پس از سکته و بررسی وضعیت او در دوران نقاهت است.در هنگام مراقبت از بیمار سکته مغزی در منزل شما میتوانید به سهولت ریسک و احتمال وقوع عوارض بعدی را به حداقل برسانید.

آگاهی کامل از مشکلات و عوارض جانبی سکته مغزی موثر ترین راهکار جهت کاهش دوران نقاهت و جلوگیری از وقوع مشکلات بعدی برای بیمار و مراقبین وی است.

مراقبت از بیمار سکته مغزی به همکاری با متخصص نیاز دارد. حتی در مراقبت های غیر پزشکی، بهتر است از مهارت و دانش پرستار، مشاور سلامت ذهن و یا سایر متخصصین بهره مند شد.

اگر شما مسئولیت مراقبت از بیمار سکته مغزی در منزل را بر عهده دارید می دانید که مراقبت صحیح و اصولی از همان ابتدا نقش بسیار موثری در بهبودی فرد بیمار دارد.

 به طور کلی مراقبت بعد از سکته مغزی می تواند منجر به کاهش سطح استرس عاطفی، ذهنی و جسمی برای بازماندگان سکته مغزی و همچنین  مراقبین شود.

 

مراقبت از بیمار سکته مغزی در منزل

نکات نگهداری بیمار سکته مغزی

مراقبت در منزل بیمارانی که سکته مغزی کرده اند، با هدف بازتوانی، تسریع بهبودی و مستقل شدن دوباره بیمار صورت می گیرد. مراقبت در منزل از بیماران سکته مغزی شامل هر گونه تجهیزات پزشکی مانند واکر و ویلچر، برنامه زمانی مصرف داروها، داشتن رژیم غذایی سالم و مانند این موارد می باشد.

در مراقبت در منزل بیمار تشویق می شود که به طور فعال در روند توانبخشی شرکت کند و با تیم مراقبت خود برای تعیین اهدافی که می خواهد در طول دوره نقاهت خود به دست آورد، همکاری کند.

هیچ جدول زمانی خاصی وجود ندارد که تعیین کند زمان ریکاوری بیمار سکته مغزی دقیقاً چه مدت است. برخی از افراد از طریق توانبخشی در عرض چند ماه می‌توانند فعالیت‌های عادی خود را از سر بگیرند، در حالی که در برخی دیگر ممکن است یک سال یا بیشتر طول بکشد که بتوانند فعالیت‌های روزمره‌شان را از سر بگیرند. حتی بیماران سکته مغزی در معرض خطر سکته‌های مغزی بعدی نیز هستند و به همین دلیل باید در مراقبت از بیماران دقت زیادی داشته باشید. در اینجا چند راه برای کمک به سرعت بخشیدن به روند بازیابی بیماران سکته مغزی و راه‌های مراقبت از آن‌ها در منزل را به شما معرفی می‌کنیم.

بهتر است فرآیند بازتوانی بعد از سکته مغزی با تاخیر شروع نشود و بیمار بلافاصله توسط تیمی ماهر و با تجربه مراقبت های در منزل خود را آغاز کند. وجود یک تیم قوی مراقبت های ویژه در منزل تاثیر شگرفی در روند بهبود بیمار پس از سکته مغزی خواهد داشت.

 

علائم و نشانه های سکته مغزی چیست؟

 • ضعف و بی حس شدن صورت ، دست ، پا بخصوص در یک طرف بدن
 • فلج شدن صورت ، دست و پا بعد از بی حس شدن آن
 • عدم وجود تعادل
 • مشکل در حرف زدن
 • مشکل در غذا خوردن و بلعیدن
 • سوزش داشتن در قسمت هایی از بدن
 • کم بینا شدن و در مواقعی از دست دادن بینایی مخصوصا در یک جشم
 • سردرد داشتن
 • اختلال در حافظه کوتاه مدت و بلند مدت
 • سرگیجه داشتن
 • در مواقعی بی اختیاری در ادرار

 

بیماران سکته مغزی دچار چه مشکلاتی هستند؟

پرستاری از بیمار سکته مغزی در منزل

 1. فلج شدن و ناتوانایی های حرکتی در بیمار سکته مغزی 
 2. مشکل در تکلم و یا اختلال در بلع ( خوردن) بیمار سکته مغزی
 3. از دست دادن حافظه و بروز مشکلاتی در فکر کردن و بخاطر آوردن در بیمار سکته مغزی
 4. بروز مشکلات احساسی مانند افسردگی و درماندگی در بیمار سکته مغزی
 5. عدم کنترل ادرار یا مدفوع در بیمار سکته مغزی

 

مراقبت های بعد از سکته مغزی

 • بر زمان بندی دارو و عوارض جانبی نظارت داشته باشید.
 • بسیاری از اثرات جانبی پس از سکته مغزی را درک کنید.
 • مراقبت  مکمل های غذایی باشید می تواند سکته مغزی را تشویق کند همیشه با پزشک خود سه بار بررسی کنید.
 • مراقب جابه جایی بیمار سکته مغزی باشید.
 • مراقب رژیم غذایی بیمار باشید .
 • تاثیر عاطفی سکته مغزی درک را کنید

 

مراقبت های پرستاری بعد از سکته مغزی

پرستار بیمار سکته مغزی

ماهیت تکراری توانبخشی بعد از سکته مغزی می تواند باعث فرسودگی شود اما بخاطر داشته باشید که ذهن ابزاری قدرتمند است. با اضافه کردن یادآوری های عاطفی و علایق شخصی به برنامه روزمره با این خستگی عاطفی مقابله کنید.

بعد از سکته مغزی، بیماران دچار شل شدگی و ضعف عضلات می شوند که درنتیجه ناتوانی در حرکت دادن عضلات آسیب دیده را تجربه خواهند کرد .

همچنین متاسفانه احتمال وقوع سکته بعد از سکته اول حدود 40 درصد افزایش می یابد، کلید بقا تشخیص زود هنگام است. افتادگی صورت، ضعف بازو، دشواری تکلم و زمان تماس با 125 چهار مرحله مهم برای تشخیص زودهنگام است.

 

نکاتی که پرستار بیمار سکته مغزی باید رعایت کند

 1. سعی کنید هر چند ساعت یک بار بیمار سکته ی مغزی که در رختخواب است را جابجا کنید. چون  قسمت هایی از بدن او که بی حس است و وقتی تحت فشار قرار می گیرد بیمار نمی تواند فشار وارده را احساس کند و امکان دارد دچار زخم بستر شود . افرادی که وظیفه ی مراقبت از بیمار سکته ی مغزی دارند سعی کنند پوست بیمار را به صورت ملایم ماساژ دهند همچنین تغذیه مناسب و سالم می تواند سلامت بیمار سکته ی مغزی را افزایش دهد.
 2. وقتی بیمار سکته ای که بر روی تخت است و می خواهید او را به پهلو بخوابانید باید یک بالشت بین پاهای او قرار دهید و سعی کنید پاهای او زیاد خمیده نباشد چون باعث سخت شدن جریان خون می شود.
 3. پرستار بیمار سکته ی مغزی باید روزی یک بار به مدت 15 تا 30 دقیقه بیمار را به حالت دمر بخواباند و بعد یک بالشت زیر او قرار دهد، طوری که بالشت تقریبا از ناف تا وسط ران او باشد . این کار باعث می شود که ماهیچه های پشت ران و کمر کشیده شود که  بسیار برای بیمار مفید می باشد.
 4. مراقب بیمار سکته ای هنگامی که بیمار به بغل می خوابد حتما یک بالشت کوچک زیر بازوهای او قرار دهد تا شانه به بدن نچسبد .
 5. پرستار باید روزی چند بار با بیمار سکته ای حرکات نرمشی کار کند. یکی از این حرکات به این صورت می باشد که بیمار انگشتان خود را قلاب کرده و دست خود را به جلو صاف کند( تا می تواند کتف را به جلو بکشد ) و آرام آرام بدون شکسته شدن آرنج، به بالای سر ببرد . تا جایی که بیمار توان دارد این کار را تکرار کند . این کار باعث کاهش درد های مفصلی در شانه می شود.
 6. مراقب باید به بیمار سکته مغزی کمک کند و او را تشویق به انجام نرمش های ورزشی کند مخصوصا اندام هایی که در اثر سکته مغزی بی حس شده اند. همچنین  سعی کند قسمت هایی که بی حس هستند را مالش دهد تا عصب های آن به مرور زمان فعال شوند.
 7. بعضی وقتها بیمار را تشویق کنید که خودش از تخت پایین بیاید و یا خودش راه برود اما مراقب باشید که زمین نخورد.
 8. مراقبین سعی کنند بیمار سکته ای را تشویق کنند که بیشتر اوقات کارهای شخصی خود را انجام دهند. مانند خوردن غذا ، شانه زدن ، لباس پوشیدن ، ریش زدن ، حمام کردن و … اما همیشه در کنار او باشید تا خدایی نکرده اتفاقی برای بیمار پیش نیافتد.
 9. همیشه مراقب باید به بیمار سکته ای به صورت نشسته غذا دهد یا اینکه روی صندلی باشد . معمولا غذاهای کم چرب و کم نمک به بیمار دهید. (مراقبین همیشه هنگام غذا دادن لقمه های کوچک به بیمار سکته ای دهند)
 10. سعی کنید در داخل منزل ، مسیرهایی که بیمار تردد دارد از دستگیره هایی که به دیوار نصب می شود استفاده کنید . همچنین دستگیره برای مکان هایی مانند حمام ، دستشویی نصب شود. از جلو دری ها برای حمام و دستشویی حتما استفاده کنید. به جای پله می توانید پله های ریلی نصب کنید.
 11. بیشتر افراد سکته مغزی دچا نقص گفتاری می شوند یعنی نمی توانند صحبت کنند یا به سختی صحبت می کنند. پرستار باید برنامه ای مشخص برای تمرین های گفتاری با بیمار را داشته باشد.

سکته قلبی چست؟

پرستاری از بیمار سکته قلبی در منزل

امروزه یکی از شایع ترین نوع بیماری ها ريال بیماری های قلب و عروق است که بسیار رواج پیدا کرده است.

هرگاه در رگی از رگهای خون رسان قلب یا مغز گرفتگی ایجاد شود رگ مسدود شده و خون رسانی آن متوقف می شود این توقف خون رسانی باعث وارد آمدن آسیب شدید به عضله قلب یا سلولهای مغز در اطراف رگ مسدود شده می‌شود به این آسیب دیدگی عضله قلب یا سکته قلبی (انفورکتاس) می‌گویند.

عوامل مستعدکننده: دیابت، فشارخون بالا، کلسترول خون بالا، افراط در استعمال دخانیات و الکل، عدم فعالیت بدنی، فشار عصبی، سابقهٔ فامیلی سن و… هستند.

 

علائم و نشانه های سکته قلبی

 1. درد قفسه سینه
 2. اضطراب
 3. تهوع یا استفراغ
 4. تعریق بدن
 5.   درد زیر بازو 
 6. سرفه‌های مداوم
 7. احساس گیجی یا غش
 8. خستگی

 

پرستاری از بیمار سکته قبلی در منزل

همانطور که گفته شد سکته قلبی امرزوه بسیار رواج پیدا کرده است و بهترین راه و آسان ترین راه برای مراقبت و پرستاری از بیماران سکته قلبی در منزل است که مجموعه چتر فیروزه ای با بهترین پرستاران و پیشرفته ترین تجهیزات این خدمات را در کنار خدمات پرستاری از سالمند در منزل ارائه میدهد.

لازم بذکراست: کلیه مطالب و موضوعات ذکرشده دراین سایت جنبه اطلاع رسانی داشته و هنگام تماس ارتباط شما عزیزان به اپراتور وصل شده و بر اساس شرایط اعلام شده از طرف مخاطب موضوع شما به واحد مربوطه ذیصلاح شرکت مهرآوران و یا شرکت خدمات پرستاری نوین ارجاع داده خواهد شد و از طریق نفرات و گروه مربوطه پیگیری صورت خواهد گرفت خداراشاکرهستیم به پاس این موهبت الهی وبا تلاش وهمکاری کادر اداری و گروه های خدماتی ذیصلاح پس ازسالها تلاش و تجربه و سابقه ای درخشان توانسته ایم اعتمادی محکم در راستای خدمات رسانی در سطح استان بر پایه صداقت وتعهد کاری و مسولیت پذیری بیافرینیم.

امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
تماس بگیرید