پرستار بیمار دیالیزی در منزل

02632261203 تلفن تماس
پرستار بیمار دیالیزی در منزل

ارائه خدمات پرستاری از بیماران و سالمندان دیالیزی(کلیوی) در منزل به صورت شبانه روزی همراه با پرستاران و پزشکان با تجربه و تجهیزات ضروری و مورد نیاز در مرکز درمانی چتر فیروزه ای

مهرآوران
مهرآوران

درست کار کردن کلیه‌ها از جمع شدن آب و مواد اضافی و دیگر نا خالصی ها که ممکن است بدن را به خطر بی‌اندازد جلوگیری می‌کند. کنترل فشار خون و تنظیم سطوح مواد شیمیایی در خون یکی از مهم ترین نقش کلیه‌ها در بدن می‌باشد. کلیه ها حتی یک شکل از ویتامین D را فعال می کنندکه جذب کلسیم را بهبود بخشد وقتی کلیه های شما بعلت بیماری و یا آسیب نتوانند این کارها را انجام دهند دیالیز در اداره کردن طبیعی بدن کمک می کند.بدون دیالیز نمک و مواد زاید در خون تجمع می یابد و باعث مسمومیت بدن می شود اما دیالیز بیماری‌ها و مشکلات کلیوی دیگر را تحت تاثیر قرار می‌دهند را درمان نمی‌کند.

ما هم با این شرایط تصمیم گرفتیم پرستاری از بیماران و سالمندان دیالیزی را در لیست خدمات پرستاری در منزل مجموعه چتر فیروزه ای قرار دهیم تا باعث راحتی شما شویم.

 

دیالیز چیست؟

دیالیز (تراکافت) فرآیندی است که در آن مواد را با هم ترکیب کرده تا هر دو محلول با قرار گرفتن در محل مورد نظر از هم جدا می‌شوند و تغییر می‌کنند. مولکول‌های آب و مواد دیگر نمی‌توانند ترکیب شوند و همین موضوع باعث زیاد شدن وزن مولکول‌ها می‌شود و پروتئین قابلیت عبور از بین آنها را ندارد. دیالیز در تصفیه خون بیماران باعث نارسایی در کلیه می‌شود. رعایت نکردن اصول تغذیه مناسب و عدم کنترل قند یا فشار خون به مرور زمان روی کلیه و اندام‌های دیگر بدن تاثیر گذار است. این اتفاق زمانی می‌افتد که ۸۵ تا ۹۰ درصد بافت هردو کلیه از بین رفته باشد. در چنین وضعیتی باید دیالیز انجام شود. در واقع دیالیز یک درمان برای تصفیه کردن خون از طریق یک دستگاه ماشینی است. زمانی که کلیه‌ها به طور دقیق کار نکند با استفاده از دیالیز تعادل در بدن حفظ می‌شود و برای درمان کلیه خدمات مربوط به بیماری کلیوی از این روش استفاده می‌شود. 

 

دیالیز در منزل

دیالیز در منزل

دیالیز در منزل از خدمات ویژه و حساس مجموعه ما است که دارای انواع مختلفی است که توسط پرستاران مجرب مجموعه ما ارائه میشود.

انواع مختلف دیالیز موارد زیر هستند :

همو دیالیز

که خون توسط دستگاه دیالیز تصفیه می شود. در دیالیز خونی  یا همو دیالیز برای خارج کردن مواد زائد و آب اضافی از بدن به وسیله دستگاه همو دیالیز  از یک نوع فیلتر خاص استفاده می کنند بیمار در همو دیالیز به یک دستگاه وصل می شود که این دستگاه، کار کلیه برای تصفیه خون را انجام می دهد.

دیالیز صفاقی

دیالیز صفاقی که شکم با یک محلول پاک کننده ویژه پر می شود و خون درون بدن تصفیه می شود.

در دیالیز صفاقی از مایعی که با یک لوله پلاستیکی در حفره شکم بیمار قرار داده می شود، مواد زائد و آب اضافی از بدن خارج می شود

در دیالیز صفاقی از لایه ای از شکم به عنوان فیلتر استفاده می شود که خون را تمیز می کند.

در این روش بیمار می تواند در حال خواب یا در حال کار کردن باشد و یا فعالیت های روزانه خود را انجام دهد. بنابراین خون بدون در نظر گرفتن وضعیت بیدار خوابی بیمار پاکسازی می شود.

 

خدمات پرستاری از بیماران دیالیزی در منزل

پرستار بیمار دیالیزی

کلیه ها یکی از اندام های حیاتی بدن هستند که دو مسئولیت مهم تصفیه خون از مواد شیمیایی و زائد و همچنین خروج آنها از بدن به شکل ادرار از بدن را بر عهده دارند. گاهی کلیه ها تحت تاثیر عواملی که شایع ترین آن افزایش فشار و قند خون می باشد، بخش اعظم توان خود را از دست می دهند و بافت آنها دچار تخریب می شود. سایر عوامل تاثیر گذار در اختلال فعالیت کلیه ها شامل عفونت کلیه ها، بیماری مادرزادی کلیوی، انواع بیماری های خود ایمنی، وجود کیست در کلیه و کاهش میزان خون یا آب بدن می باشد. در نتیجه عملکرد آنها دچار اختلال شده و متوقف می شود.

این اختلال موجب تجمع مواد سمی در بدن می شود که بسیار خطرناک می باشد و باعث ایجاد مسمومیت در بدن می گردد. از علائم مسمویت بدن می توان به احساس خستگی و ضعف، تورم دست و پاها و گاهی صورت به دلیل تجمع اوره، تکرر ادرار، تهوع و استفراغ و نفس تنگی اشاره کرد. در این حالت بخشی از وظایف مختل شده کلیه ها، به دستگاه دیالیز سپرده می شود تا وقتی که شرایط برای پیوند یک کلیه سالم به شخص فراهم شود. در واقع دیالیز بهترین راه برای کنترل نارسایی کلیوی حاد قبل از پیوند می باشد.

دیالیز به دستگاهی گفته می شود که تصفیه مواد سمس و زائد خون را انجام می دهد. این دستگاه برای اولین بار در سال 1940 مورد استفاده قرار گرفت. دیالیز معمولا به روش همودیالیز، برای بیماران حاد کلیوی مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش، با امکانات خاصی، خون بیمار وارد دستگاه شده و مواد زائد آن، جذب می شود. سپس خون تصفیه شده به بدن بیمار باز می گردد. میزان استفاده از دستگاه دیالیز در بیماران مختلف متفاوت است و به شدت نارسایی کلیه از هفته ای یک بار تا یک روز در میان متغیر است. دیالیز با وجود انجام تصفیه خون که بسیار برای بدن حیاتی است، عوارض زیادی دارد و باعث ایجاد مشکلاتی برای بیماران می شود. ممکن است بیماران به مایع دیالیز حساسیت داشته باشند.

همچنین افزایش وزن، افزایش قند خون، کاهش فشار خون، کم خونی، اختلال در خواب و گرفتگی عضلات از جمله این عوارض می باشند. بیمارانی که برای بهبود وضعیت جسمی خود مجبورند که قبل از گرفتن پیوند، دیالیز انجام دهند باید علاوه بر رعایت زمان دیالیز به رژیم غذایی خود نیز اهمیت بیشتری بدهند که شما عزیزان میتوانید با استفاده از خدمات پرستار بیمار در منزل این نکات را رعایت کنید. در واقع این بیماران از لحاظ غذایی محدودیت های بیشتری دارند و به همین دلیل در معرض سوء تغذیه هستند. اگر به مسئله غذایی این افراد توجه نشود و به سوء تغذیه دچار شوند، میزان آسیب رسی به بدن به دلیل ضعف و ناتوانی بیشتر می شود و وضعیت او حادتر می گردد. بهترین راه برای این بیماران مشورت با یک متخصص تغذیه برای تعیین میزان کالری مورد نیاز بدن است.

با تعیین میزان کالری می توان یک برنامه مناسب غذایی ترتیب داد تا مانع افت توان بدن شد. سطح نمک و چربی در غذاهای مورد استفاده باید بسیار کاهش یابد. تا حد امکان سعی شود از غذاهای پروتئینی مثل گوشت استفاده نشود. غذاها، میوه ها و سبزیجات باید دارای قند و پتاسیم پایینی باشد تا برای بدن مشکلی ایجاد نکند. همچنین استفاده از مواد دخانی تاثیر بسیار بدی بر بهبودی این بیماران دارد. یکی از مشکلات بیمارانی که از دستگاه دیالیز استفاده می کنند، ایجاد مشکلات روحی مخصوصاً حس افسردگی است. اطرافیان می توانند با همراهی بیماران در جلسات دیالیز، موجب حس آرامش و امنیت بیمار شده و او را به آینده امیدوار کنند. همراهی و همدلی با بیمار باعث تقویت روحیه و مانع ایجاد افسردگی می شود.

 

خدمات پرستاری از سالمندان دیالیزی در منزل

پرستار سالمند دیالیزی

اصولا فرد سالمندی که مبتلا به بیماری کلیوی است و درمان دیالیز را در پیش گرفته است، نمی‌تواند به امور شخصی خود برسد. همچنین بایستی فردی در کنار او حضور داشته باشد تا زمان مصرف دارو ها را به او یادآوری کند. این گونه سالمندان، همانطور که پیشتر گفتیم، نیاز به رژیم غذایی سالم دارند . یعنی مواد غذایی که مصرف می‌کنند باید کاملا سالم و حاوی مواد مغذی باشد. این کار ها باید توسط شخص دیگری انجام شود. اما از آنجایی که امروزه اکثر خانواده‌ها شاغل هستند، امکان پذیر نیست. پس یکی از بهترین راه حل ها استفاده از یک پرستار سالمند در منزل است.

 

انواع خدمات درمان دیالیز چتر فیروزه ای

1 . همودیالیز : این نوع دیالیز قطعی ترین راه درمان است. در این روش با استفاده از یک کلیه مصنوعی، مواد و مایعات اضافی از بدن خارج می‌کنند و خون مقدار خون خارج شده از بدن تصویه شده و با استفاده از دستگاه دیالیز به بدن برمی‌گردد. برای جریان خون در کلیه مصنوعی، پزشک از طریق جراحی یک راه برای اتصال به دستگاه دیالیز ایجاد می‌کند.
خطرات نشی از انجام دیالیز به روش همودیالیز :

 • کاهش فشار خون 
 • کم خونی
 • گرفتگی عضلات
 • مشکل خواب
 • خارش
 • میزان پتاسیم بالا در خون
 • پریکاردیت (التهاب برون شامه قلب)
 • عفونت خون
 • ضربان نامنظم قلب
 • ایست ناگهانی قلب

2 . دیالیز صفاتی : در این روش پزشک متخصص یک کاتتر دیالیز صفاتی را از طریق جراحی درون شکم قرار می‌دهند. این کاتتر خون را از طریق پرده‌ای طبیعی خون را تصفیه می‌کنند. در طی درمان، مایع دیالیز وارد صفاق می‌شود. این روش ممکن است چند ساعت طول بکشد و حتی 4 یا 6 بار در روز انجام شود. 
خطرات نشی از انجام دیالیز به روش صفاتی :

 • التهاب صفاق
 • ضعف عضلات شکم
 • افزایش قند خون
 • افزایش وزن
 • فتق
 • تب
 • درد شکم

3 . درمان مداوم جایگزینی کلیوی (CRRT) : این درمان در درجه اول در بخش مراقبت‌های ویژه و برای افراد مبتلا به نارسایی حاد کلیه مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش که به عنوان هموفیلتراسیون شناخته می‌شود، از طریق دستگاه مخصوصی خون تصفیه می‌شود. سپس خون به همراه مایع جایگزین به بدن بر می‌گردد. این روش معمولا هر روز و به مدت ۱۲ تا ۲۴ ساعت انجام می‌شود.
خطرات نشی از انجام درمان مداوم جایگزینی کلیوی (CRRT) :

 • عفونت
 • هیپوترمی (سرمازدگی)
 • کاهش فشار خون
 • اختلالات الکترولیتی
 • خون ریزی
 • تاخیر در بهبود کلیه
 • تضعیف استخوان‌ها
 • آنافیلاکسی (شوک آلرژیک)

 

نکاتی درمورد پرستاری از بمیار کلیوی یا دیالیزی در منزل

 1. پرستار باید آموزش کافی را ببیند چرا که نحوه مصرف داروها و زمان مصرف دارو ها ، عوارض و علائم هر یک از داروها برای بعد از دیالیز بسیار مهم میباشد .
 2. در مورد تغذیه بیمار پرستار سالمند باید توصیه پزشک را جدی بگیرد مصرف مایعات در رژیم غذایی سالمند باید رعایت شود
 3. و باید و نباید هایی که از طریق پزشک آموزش دیده است را با بیانی ساده و ملموس و مهربان به سالمند انتقال دهد و نحوه مراقبت سالمند از کانتر را برایش توضیح دهد .
 4. پرستار سالمند دقت داشته باشد که اگر سالمند بعد از اتمام دیالیز تزریق عضلانی دارد حداقل ۱ ساعت بعد از دیالیز انجام شود زیرا اگر در حین دیالیز یا بلافاصله بعد از دیالیز تزریق انجام شود سالمند دچار خونریزی میشود .
 5. در بیماران دیالیزی مصرف نمک باید متناسب با وضعیت سالمند تنظیم شود .
 6. پرستار سالمند باید روزانه ک بصورت منظم قند خون ک فشار خون سالمند را چک کند و ثبت نماید و در هر بار مراجعه  سالمند برای دیالیز به پزشک ارجاع دهد.
 7. در سالمندانی که دیالیز میشوند با کاهش مصرف چربی ک قند های ساده چربی خون نیز کاهش می یابد که دیگر نیاز به مصرف دارو نیست ، البته حین دیالیز اثرات کاهش چربی خون وجود دارد .
 8. بعضی از سالمندان دیالیزی نیاز به داروهای فشار خون دارند چرا که حین دیالیز اکسیژن رسانی دچار اختلال میشود و سالمند دیالیز کافی را دریافت نمیکند .
 9. غذاهایی که سرشار از پتاسیم هستند مانند هندوانه در رژیم غذایی سالمندان دیالیزی مجاز نیست و همچنین باید مصرف مایعات را کنترل کنند میتوانند با گذاشتن برگ نعناع در دهان خود از تشنگی جلوگیری کنند .
 10. برای حساب کردن مایعاتی که طی روز سالمند دیالیزی میتواند دریافت کند میتوان یک روز حجم ادرار را اندازه گیری کرد و سپس ۵۰۰ میلی لیتر به آن اضافه نمود ، البته باید غذاهایی که آبکی هستند را جز مایعات مصرفی در نظر گرفت .
 11. و در آخر اگر برای سالمند خود نیاز به پرستار سالمند دارید ما بعنوان یک موسسه خدمات پرستاری متعهد و مجرب آماده ارائه خدمت به شما هموطنان عزیز و گرامی و اعزام نیرو جهت نگهداری از سالمند در منزل شما می باشیم.

لازم بذکراست: کلیه مطالب و موضوعات ذکرشده دراین سایت جنبه اطلاع رسانی داشته و هنگام تماس ارتباط شما عزیزان به اپراتور وصل شده و بر اساس شرایط اعلام شده از طرف مخاطب موضوع شما به واحد مربوطه ذیصلاح ارجاع داده خواهد شد و از طریق نفرات و گروه مربوطه پیگیری صورت خواهد گرفت خداراشاکرهستیم به پاس این موهبت الهی وبا تلاش وهمکاری کادر اداری و گروه های خدماتی ذیصلاح پس ازسالها تلاش و تجربه و سابقه ای درخشان توانسته ایم اعتمادی محکم در راستای خدمات رسانی در سطح استان بر پایه صداقت وتعهد کاری و مسولیت پذیری بیافرینیم.

امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
تماس بگیرید