مراقبت از بیماران مبتلا به آسم و حاد تنفسی در منزل

02632261203 تلفن تماس
مراقبت از بیماران مبتلا به آسم و حاد تنفسی در منزل

حاد تنفسی و آسم یکی از مشکلات و بیماری های رواج یافته در کشور هستند که بر اثر برخی مشکلات ایجاد میشوند.مجموعه چتر فیروزه ای آماده ارائه خدمات پرستاری و مراقبت از بیماران حاد تنفسی و آسم در منزل میباشد که با بهترین پرستاران و مجهز ترین دستگاه ها انجام میشود.

مهرآوران
مهرآوران

آسم یک بیماری تنفسی ریوی است که برخی افراد را در سنین مختلف درگیر میکند که تنگی نفس ، خس خس سینه و سرفه از نشانه ها و علائم اصلی این بیماری هستند.

خیلی از افراد در سنین بالا بنابر دلایلی دچار این بیماری میشوند و برخی کودکان نیز وقتی به سن نوجوانی میرسند این مشکل را مشاهده میکنند که نکته مهم در این خصوص این است که این بیماری چند نوع است و حتما باید نوع آسم درست تشخیص داده شود تا دارو های مخصوص و مراقبت های لازم برای فرد مورد نظر ارائه شود.

پرستاری و مراقبت از بیمار آسمی یا حاد تنفسی بسیار حساس و پر استرس است و به همین دلیل مجموعه چتر فیروزه ای آماده ارائه خدمات اعزام پرستار به منزل و ارائه خدمات پرستاری از بیمار مبتلا به آسم و حاد تنفسی با پرستاران مجرب و تجهیزات پیشرفته و ضروری میباشد.

 

پرستاری و مراقبت از بیمار آسمی و حاد تنفسی در منزل

پرستار بیمار آسمی فردی متخصص در زمینه مراقبت تخصصی از بیماران تنفسی بوده که بعد از طی کردن دوره های اموزشی و تجربی می تواند به اجرای دستورات پزشک بپردازد. 

پرستار در محیط بیمارستان و همچنین در منزل بیمار قادر به ارائه خدمات مراقبتی و پرستاری از بیماران مبتلا شده به آسم و مشکلات تنفسی می باشد.

امروزه مراقبت از بیمار در منزل نسبت به بستری شدن در بیمارستان از الویت بیشتری برخوردار است.

خانواده بیمار پس از ویزیت پزشک در منزل و تایید نوع بیماری باید شرایط و محیط مراقبت را در منزل برای بیمار خود فراهم کند. همچنین با فراهم شدن امکان تامین تجهیزات پزشکی در منزل برای ارزیابی مداوم علائم حیاتی و وضعیت سلامتی بیمار مراقبت از بیمار در اغلب مواقع در منزل نسبت به بیمارستان برتری دارد.

 

چه مواردی باعث مبتلا شدن به آسم و مشکلات تنفسی میشوند؟

 • مواد موجود در هوا مانند گرده ها، ذرات ریز، هاگ و…
 • بیمارهای تنفسی مانند سرماخوردگی
 • فعالیت های فیزیکی (آسم ناشی از ورزش)
 • قرار گرفتن در معرض هوای سرد
 • آلودگی هوا
 • محرک هایی مانند سیگار
 • داروهای خاص مانند بتا بلاکر، آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسن
 • استرس تنش های عصبی
 • نگهدارنده های غذایی
 • بیماری رفلاکس معده، که طی آن اسید معده به سمت حلق بر می گردد.

 

مواردی که باعث جلوگیری از ابتلا به آسم و مشکلات تنفسی میشود؟

مراقبت از بیمار آسمی در منزل

اجتناب از سیگار

دود سیگار مجاری هوایی را تحریک می کند و سیگاری ها در خطر بیشتری برای ابتلا به آسم قرار دارند. همچنین افرادی که مادران آنها در دوران بارداری سیگار می کشیده اند، در خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری قرار خواهند داشت و یا مواجهه با دود سیگار افراد دیگر نیز خطر ابتلا به آسم را زیاد می کند. دود سیگار همچنین اثرات داروهای استنشاقی آسم را کاهش می دهد و فرد را نیازمند دوزهای بیشتر این داروها می کند. ابتلا به بیماری مزمن انسدادی ریه و برونشیت مزمن نیز در مبتلایان سیگاری آسم زیاد است. بیماران مبتلا به آسم باید همیشه در یک محیط عاری از دود زندگی کنند.

ورزش منظم

اگرچه فعالیت بدنی می تواند آغازگر حملات آسم باشد، اما فعالیت بدنی متناسب در کنار استفاده از اسپری های استنشاقی برای مبتلایان ضروری است. ورزش منظم قلب، استخوان‌ها و سیستم گوارش را سالم نگه می‌دارد و مانع افزایش وزن می‌شود. ورزش سبب می ‌شود که فرد احساس بهتری داشته و بهتر بتواند با استرس‌ های روزمره مقابل کند. همین‌ طور باعث بالاتر رفتن ظرفیت تنفس شده که این خود بهبودی فرد مبتلا به آسم ار در پی خواهد داشت.

جلوگیری از چاقی

در بین کودکان و نیز در بین بالغین، افراد دارای اضافه وزن در خطر بیشتری برای ابتلا به آسم قرار دارند. اگرچه علت واقعی این ارتباط هنوز به طور کامل مشخص نشده است، اما محققان بر این باور اند که چاقی و اضافه وزن با افزایش التهاب در بدن، استعداد فرد برای ابتلا به اینگونه بیماری ها را افزایش خواهد داد.

مراقبت در هوای سرد

هوای سرد ماشه علائم آسم مانند خس خس سینه، و تنگی نفس است. در هوای سرد ماندن در خانه برای این بیماران اهمیت زیادی دارد. در صورت بیرون رفتن، پوشش کامل بینی و دهان ضروری است. مصرف منظم اسپری ها و داروها و به همراه داشتن آنها در بیرون از خانه نباید فراموش شود.

غذا خوردن سالم

یک رژیم غذایی متعادل سرشار از میوه و سبزیجات و اجتناب از مصرف خوراکی های حاوی مواد افزودنی مناسب است. کمبود منیزیم اغلب در مبتلایان به آسم یافت می شود. منیزیم می تواند از اسپاسم ماهیچه ها جلوگیری کرده یا آن را متوقف کند. بنابراین رژیم غذایی غنی از منیزیم می تواند برای مبتلایان به آسم مفید باشد.

 

نکات و توصیه هایی در مورد آسم و بیماری های تنفسی

 1. پرستار بیمار در منزل باید تمام نواحی خانه را بررسی کند و نشانه های کپک و یا قارچ را در نقاط پنهان مختلف شناسایی کند مانند لول های سینک.
 2. با استفاده از روکش های ضد کنه از رشد و تکثیر آنها روی ملحفه و تشک بیمار جلوگیری کنید.
 3. مرتبا موهای حیوانات خانگی را از روی سطوح تمیز کنید.
 4. ترجیحا از پارچه های پرزدار در محیط خانه مانند خز و مخمل استفاده نکنید.
 5.  در صورتی که نمی توان وسایل و ابزاری را مورد شستو شو قرار داد، آن ها را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید و در آن را محکم گره بزنید و آن را برای 3 تا 5 ساعت در فریزر قرار دهید تا کنه های ان از بین بروند.
 6. برای کودکان عروسک هایی تهیه کنید که پارچه های آن ها آلرژیک و پرزدار نباشند.
 7. به عنوان یک مراقب و پرستار بیمار مبتلا به اسم باید نام داروها را به صورت دقیق بدانند و با نحوه عملکرد آن ها آشنا باشند.
 8. زمان مصرف داروهای بیمار مبتلا به آسم را سر وقت به او یادآوری کنید.
 9. مطمئن شوید که بیمار اسپری های استنشاقی و سایر داروهای خود را در بیرون از منزل نیز به همراه دارد.
 10. مراقب بیمار باید چگونگی کار با دستگاه ها و تنظیم آن ها را بدانید.
 11. از میزان داروهای موجود در منزل آگاه باشید و به تاریخ انقضای آن ها توجه کنید.
 12. مراقب و پرستار بیمار می توانند با کمک پزشک بیمار مبتلا به آسم برنامه روزانه را برای مدیریت و به خصوص در زمان حملات آسم تهیه کند تا در زمان ایجاد هرگونه مشکل از قبل به انجام واکنش های مناسب مسلط باشد.

لازم بذکراست: کلیه مطالب و موضوعات ذکرشده دراین سایت جنبه اطلاع رسانی داشته و هنگام تماس ارتباط شما عزیزان به اپراتور وصل شده و بر اساس شرایط اعلام شده از طرف مخاطب موضوع شما به واحد مربوطه ذیصلاح ارجاع داده خواهد شد و از طریق نفرات و گروه مربوطه پیگیری صورت خواهد گرفت خداراشاکرهستیم به پاس این موهبت الهی وبا تلاش وهمکاری کادر اداری و گروه های خدماتی ذیصلاح پس ازسالها تلاش و تجربه و سابقه ای درخشان توانسته ایم اعتمادی محکم در راستای خدمات رسانی در سطح استان بر پایه صداقت وتعهد کاری و مسولیت پذیری بیافرینیم.

امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
تماس بگیرید